Karantina süresi 7 güne indi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yazılı bir açıklamada yaptı.  Bakan Koca pozitif vakaların karantina sürelerinin 7 gün olarak belirlendiğini açıkladı. Bakan Koca  “7’inci günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5’inci gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5’inci gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler” dedi.

GÜNLÜK VAKA SAYILARI 70 BİNE YAKLAŞTI

Günlük vaka sayılarının 70 bine yaklaşması üzerine uyarılarda bulunan Bakan Koca “Vaka sayıları artıyor. Kişisel korunmanın önemi arttı. Kalabalık ortamlardan uzak durulmalı” dedi.

Vaka sayılarının katlanmasına rağmen hastaneye yatışlarda ciddi bir artış yaşanmadığını ifade etti.

YÜZ YÜZE EĞİTİM DEVAM EDECEK

Okullarda yüz yüze eğitime devam edileceğini açıklayan Bakan Koca, “Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir. Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır. Tedbirlere uyarak eğitime devam edilecektir” açıklamasında bulundu. Bakan Koca, aşı olmuş kişilerin virüse karşı koruma altında olduğunu, hastalığa yakalansa bile hastalığı hafif geçirdiğini de sözlerine ekledi. (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 10.01.2022 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 67 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler