KAŞIKÇIDAN SULAMADA GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMİ ÖNERİSİ

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, muhalefetin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yönelttiği eleştirilere cevap verdi.

Bakanlığın enerjide dışa bağımlılıktan kurtarabilmek büyük çaba sarf ettiğini savunan Kaşıkçı, “Türk Milleti’ni bugün Gabar'da, Cudi'de, Tendürek'te petrol arama çalışmalarını yapan, bugün yerden yere vurduğunuz bu Enerji Bakanlığının çalışanlarının sayesinde bu aşamalar gerçekleşiyor. Yine, Türk milletinin geleceğini kurtarabilmek için onu başka ülkelerin boyunduruğu altından kurtarabilmek için bugün Karadeniz'de doğal gaz arama çalışmalarını yapan yine bu Enerji Bakanlığı çalışanlarımızdır.” dedi.

TEMİZ ENERJİ KULLANIMINDA TÜRKİYE AVRUPA’NIN ÖNÜNDE

Temiz enerji kaynaklarının kullanımıyla ilgili konuşan Kaşıkçı, “Temiz enerji kullanımında bugün dünya ortalaması yüzde 27'yken, Türkiye'de bu oran yüzde 43 seviyesinde. Dünyada bu oranı yakalayan bir Avrupa ülkesi olsaydı çevre dernekleri muhtemelen o Avrupa ülkesini göklere çıkartırdı ancak bu oranı yakalayan Türkiye olduğu zaman maalesef bu böyle bir hasıraltı yapılmaya, gizlenmeye çalışılmaktadır.” dedi.

TARIMSAL SULAMADA GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİNDEN FAYDALANMAK GEREKİYOR

Hatay'da on binlerce çiftçi rızkını Amik Ovası'nda ektiği ürünlerle karşıladığını söyleyen Kaşıkçı, “Tarımsal sulamada çiftçimiz çok önemli miktarda elektrik faturası ödemekte. Tarımsal sulamada, bu tür önemli ovalarda, özellikle güneş enerjisi sisteminden faydalanmak gerekiyor diye düşünüyoruz. Bunu yaparken de çiftçilerimizin bireysel olarak bunu yapmalarından ziyade, aslında kuracağımız kooperatifler aracılığıyla vatandaşımızı ve çiftçilerimizi bu yöne doğru yönlendirebiliriz.” dedi. (Hasan Hamderi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 10.01.2022 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 127 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler