CEMAAT YURTLARI MECLİS GÜNDEMİNDE

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Av.Suzan Şahin, üniversite öğrencisi Enes Kara'nın kaldığı Nur cemaatine ait olduğu söylenenbir yurtta yaşadığı baskılar nedeniyle yaşamını son vermesinin ardından, cemaat ve tarikat yurtlarını verdiği soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı.

Suzan Şahin, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, “Enes Kara, Hiç kalmak istememe rağmen ve bunu aileme defalarca söylemiş olmama rağmen yurtta kalmaya devam ediyorum. Defalarca söyledim ama beni burada kalmaya zorladılar. 3 saat gibi bir şey kalıyor ve kalan zamanda adam akıllı ders de çalışamıyorum. Çünkü psikolojik olarak yorgun oluyorum. Özgür hissetmiyorum kendimi. 24 saatten kendime ayırabildiğim 3 saat falan.” diyerek yürekleri dağlayarak yaşamına son verdi. Kendileri saraylarda yaşayıp çocukları jetlerle, son model arabalarla gezen, uyuşturucu partileri ve lüks hayatlarıyla gündeme gelenler bu ülkenin geleceği evlatlarımızı tacize, tecavüze, istismara, intihara, umutsuzluğa sürüklüyor.’’ dedi.

GENÇLERİMİZİN GELECEK KAYGISI VAR

CHP Hatay Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Av.Suzan Şahin, “Hepimizi isyan ettiren bu ölüm, baskılar ve gelecek kaygısı ile gençlerimizin yaşadıkları sıkıntıları gözler önüne seriyor. Tarikat ve cemaat yurtlarındaki rezillikleri; tacizi, tecavüzü, cinayeti gördük. Görmeye de maalesef devam ediyoruz. Hiçbir gencimiz Enes Kara gibi cemaat/tarikat/vakıf yurtlarına mahkum olmamalı, kendisini risk altında hissederek umutsuzluğa kapılmamalı. Bir evladımızı daha tarikat ve cemaatlerin denetimsiz yurtlarında kaybetmeye tahammülümüz yok! Enesleri CHP iktidarında kurtaracak, nefes alabilecekleri özgürlüklerine kavuşturacağız. Bir daha hiçbir Enes çaresizliği tatmasın, karanlıkta kalmasın diye iktidarımızın ilk yılında TOKİ yeterli yurtları inşa edecek. Yaşadıklarımız tesadüf değil! Özgür yaşamak her gencimizin hakkıdır ve Enes’in vebali ‘dindar ve kindar nesiller yaratacağız’ diyenlerin boynunadır!’’ dedi.

SORU ÖNERGESİNE İKİ BAKANDAN CEVAP İSTEDİ

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin meclise sunduğu önergesinde Milli Eğitim Bakanı ile Gençlik ve Spor Bakanından şu sorulara cevap istedi; Cemaat, tarikat ve vakıf yurtlarında yaşananlara ilişkin kapsamlı bir soruşturma yapılacak mıdır? Cemaat, tarikat ve vakıf yurtlarına 2002-2021 yılları arasında verilen destek ne kadardır? Söz konusu yurtlara sağlanan destekler neden devlet yurtlarının kapasitesinin arttırılması, yeni devlet yurtlarının açılması için kullanılmıyor? 2002-2021 yılları arasında vakıf ve derneklere ait yurt sayısı nedir? Bu yurtların kaçı kayıt dışı faaliyet göstermektedir? Kaçı hakkında inceleme ve soruşturma yapılmıştır? İnceleme ve soruşturma açılan var ise bunlar için hangi işlemler yapılmıştır, kaçı kapatılmıştır? Vakıf ve derneklerle yapılan protokoller iptal edilecek midir? Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nin gözden geçirilerek vakıf ve derneklere verilen teşviklerin yeniden düzenlenmesi söz konusu olacak mıdır? Öğrenciler için tehlikelere davetiye çıkaran cemaat ve tarikatlara bağlı vakıf ve dernek yurtlarının önüne geçilebilmesi için ne yapılması düşünülüyor? Öğrencilerin yurt ihtiyacının devlet tarafından giderilmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından vakıf ve derneklere bağlı yurtlar ne kadar sıklıkla denetlenmektedir? Söz konusu yurtlara sıkı bir denetim yapılıyor mu? Milli Eğitim Bakanlığı teftiş sisteminde yeni ve daha etkin düzenlemeler yapılması düşünülüyor mu? Sosyal etkinlikler yönetmeliği tedbirleri de kapsayacak şekilde yeniden gözden geçirilecek mi?” (Haber Merkezi)

 


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 15.01.2022 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 39 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler