EĞİTİM ÇALIŞANLARI DERHAL AŞILANMALI

TÜM Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖB SEN) Başkanı Deniz Ezer, eğitim çalışanlarının derhal aşılanması gerektiğini bildirdi.

Ezer yaptığı yazılı açıklamasında, “Milli Eğitim Bakanlığı’nca uygulanan, “yerinde karar” politikası, birçok kentteki eğitimciler için Covid-19’u büyük bir tehdit haline getirdi.  vaka sayısındaki artıştan dolayı öğretmenler ve veliler tedirgin durumda. MEB;Vaka sayılarının korkutucu boyuta ulaştığı bazı kentlerde valilikler, “İl hıfzıssıhha kurulundan karar çıkmadı” gerekçesiyle yüz yüze eğitimin devam etmesini istedi.” dedi.

YANLIŞ BİR ALGI VAR

Öğretmenler aşılandı gibi yanlış bir algının oluştuğunu belirten Ezer, “Bakan’ın beyanlarına göre kamuoyunda, “Öğretmenler aşılandı” gibi yanlış bir algı oluşmuş durumda, Öte yandan öğretmenlere aşı yetersizliğinden dolayı aşı yapılmamışken, futbolcuların öncelik sırasına alınması  ve düzenli test ve aşı yapılması; öğretmenlere verilen önemin ne kadar az olduğunu da göstermektedir. MEB’e soruyoruz? Öğretmenleri gözden mi çıkardınız? Artan vaka sayısını görmezlikten gelmek ölümleri de görmezlikten gelme anlamına geliyor Lakin bizler sadece öğretmenlerin değil Eğitim Öğretim İşkoluna bağlı memur, hizmetli, öğretmen, akademisyen tüm çalışanların olduğu gibi öğrenci ve velilerinde risk içinde olduklarını ısrarla belirtmek istiyoruz. Aşılamada geç kalınmış bir saat bile ölüme çağrı durumundadır.”

BÜTÇENİN YETERSİZLİĞİNDEN BAHSETMİŞTİK

“Yıllardır MEB bütçeden ayrılan paranın azlığından bahsedilir. Maalesef 2021 bütçesi yapılırken TÖB SEN olarak Bütçenin yetersizliğinden bahsetmiştik, MEB’e yetersiz bütçe ayrılmasının yanında MEB’in bütçeyi kullanmada doğru bir planlama yapmadığından bahsetmiştik. Covid’te yüz yüze eğitime geçiş yapılması için ek bütçenin ayrılması gerektiği konusunda çağrıda bulunmuştuk. Bugün ek bütçe oluşturulmuş ve bu ek bütçe yüz yüze eğitim için harcanmış olsaydı daha sağlıklı bir eğitim öğretim sürecinden bahsetmiş olacaktık. Ek bütçe ile seyreltilmiş sınıf uygulaması, ihtiyaç duyulan kadro atamaları, maske ve hijyen malzemelerinin sürekli temin edilebilmesi gibi zorunlu olan ihtiyaçlar daha geniş bir alana yayılabilecekti.”

 MEB’İ UYARIYORUZ!

“Süreç gittikçe daha riskli hale gelmiştir. Bir an önce harekete geçip öğretmenlerin aşıları yapılmalıdır. Eğitim çalışanlarının aşılanmasına başlansa da süreç yavaş ilerlemekte olup bölgeler arası farklılıklar göstermektedir. Ayrıca 2.doz derhal tamamlanmalıdır. Özellikle Taşra okullarında Maske ve hijyen malzemeleri konusunda sürekli ek takviyelerin yapılacağı bir düzenleme mutlaka planlanmalıdır. Seyreltilmiş sınıf uygulamasında ısrarcı olunmalıdır. Eğitim çalışanları daha fazla riske edilemez her ilde Milli Eğitim Müdürlükleri ve Sağlık müdürlükleri ile Valilik bu konuda planlama yapmalı planları uygulamaya koymalıdır. MEB; Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak çalışarak il ve ilçe düzeyinde aşılanan öğretmen sayısı, vaka sayıları, karantinaya alınan sınıflar ve  okullar konusunda haftalık olarak istatistik bilgileri kamuoyu ile paylaşmalıdır.”

BU SÜREÇ HIZLANDIRILMALI

“Sağlık Bakanlığı ile yapılabilecek bir planlama ile bu süreç hızlandırılmaldır. Aksi takdirde ölümlerin sorumluluğunu üstlenmiş durumda sayılacaksınız. Tüm Eğitim çalışanlarına ve velilerimize sesleniyoruz aşı talebinizi ısrarla dile getiriniz. TÖB SEN üstüne düşen görevi yapmaya hazırdır.

Tüm eğitim emekçilerinin, öğrencilerimizin ve velilerimizin sağlıklı bir ortamda  yüz yüze eğitime devam edebilmeleri için öncelikle aşının  ve diğer tüm tedbirlerin bir an önce yerine getirilmesi konusunda mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Ayrıca belirtmek isteriz ki TÖB SEN olarak tam kapanma ile yoksul halk çocuklarının eğitim öğretimden yoksun kalacağıda ortadadır. Özel okullarda okuyan çocuklar eğitimlerine devam ederken kamu okullarındaki çocuklarımız eğitimlerini uzaktan eğitim süreci ile yürüttüklerinden dolayı fırsat eşitsizliğini de doğuracağı ortadadır. Talebimiz; öğretmenlerimizin bir an önce aşılanmasının sağlanması ve düzenli teste tabi tutulmalarıdır.” dedi. (Haber Merkezi)

 

 


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 10.04.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 162 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler