DÜŞÜNÜLEMEZ

ANTAKYA VE İSKENDERUN AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ

ANTAKYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Antakya, İskenderun’un Türkün iki kızı ve bayrağında biri ay, biri de yıldızı olduğunu belirterek Antakya ve İskenderun’un asla ayrı düşünülemeyeceğini savundu.

Türkiye’nin güneyinde en önemli ve can alıcı bölgesi olan Antakya ve İskenderun’un tarihleri boyunca Ortadoğu’da hep aynı kaderi paylaşan iki kilit nokta olduğunu belirten Çinçin, “ Yani bir bütünün iki yarısıdır. Antakya’sız İskenderun, İskenderun’suz  Antakya olamaz. 1918’de İskenderun işgal edildikten sonra işgalciler İskenderun’u merkez yapmışlar, Türk Kuvayı Milliye Teşkilatı işgale karşı “Antakya-İskenderun ve Havalisi Müdafaai Milliye Teşkilatı” adıyla mücadele etmiştir. Asla ayrılık gözetmemişler ve zafere birlikte ulaşmışlar, birlikte “HATAY” olmuşlardır. Çünkü  Atatürk’ün uğruna baş koyduğu, ölümüne mücadele ettiği  Hatay, Antakya ve İskenderun’dan oluşan bir bütündür. Asla ayrı düşünülemez.” dedi.

YILDIZSIZ VEYA AYSIZ BAYRAK OLMAZ

Bundan dolayıdır ki Hatay Kurtuluş Marşı’nın “Antakya, İskenderun Türkün iki kızıdır

Bayrağında biri ay, biride yıldızıdır.” diye başladığını belirten Çinçin, “Türk bayrağı yıldızsız ya da aysız olmayacağına göre, Hatay da ne Antakya’sız, ne de İskenderun’suz olur. İdari yönden böyle bir ayrılığı düşünmek bile,  Hatay şehidi Aziz Atatürk’ün emanetine ve vasiyetine saygısızlık ve vefasızlık olur.

“İskenderun İl Olsun” görüşünde bulunan başta İskenderun Belediye Başkanı Sayın Fatih Tosyalı ve bu görüşü savunan herkesi “Hatay Kurtuluş Mücadelesi”ni incelemeye ve okumaya davet ediyorum. Sayın Mehmet Tekin’in bu konu ile ilgili 30 civarı eseri bulunmaktadır. Talep edilmesi halinde bu kitaplar Antakya Ticaret ve Sanayi Odamızın envanterinde bulunmaktadır.” dedi. (Haber Merkezi)

 


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 19.04.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 170 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler