BAŞKAN SAVAŞ HATAYI TANITTI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı televizyon programında Hatay’ı en ince ayrıntısına kadar tanıttı.

Lütfü Savaş, yaklaşık 3 saat süren programda yöneltilen sorulara samimiyetle yanıt verirken ünlü sanatçılar Sadık Gürbüz ve Asım Kuzuluk, sesleri ve türküleriyle programa renk kattı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915’te yaşanan Ermeni olayları ile ilgili “soykırım” ifadesi kullanması hakkında konuşan Savaş, “Anadolu’da birçok renk iç içe girmiş. Biz bunu Hatay’da yoğun biçimde yaşıyoruz. Atalarımızdan aldığımız bu sevgi kültürünü çocuklarımıza miras bırakacağız. Devletler tarih yapar, tarihçiler tarih yazar. Birinci Dünya Savaşı yıllarında, Osmanlının kendini var etme sırasında, birçok şey yaşanmış olabilir ancak kimse bunu Türkiye Cumhuriyeti’ne mal edemez. Bu kaos sürecinin temcit pilavı gibi her sene önümüze getirilmesini yanlış buluyorum. Bırakalım bunu tarihçiler konuşsun. Devletlerin kendi menfaatleri uğruna bu konu hakkında yorum yapması bizi bağlamaz. Biz tüm renklerimizle burada mutlu, huzurlu ve özgür yaşıyoruz” diyerek ay yıldızlı Türk bayrağına âşık olduğunu belirtti.

BAŞARIDA TÜM HATAY’IN PAYI VAR

Lütfü Savaş, Süper Lig’de başarılı bir sezon geçiren ve dikkatleri üzerine çeken Atakaş Hatayspor’un her maçına gitmeyi çalıştığını ifade etti. Hatay’ın çetin ve renkli tabloya sahip bir kent olduğunu söyleyen HBB Başkanı, “Hatay yüzyıllardır birlikte yaşama kültürü ile bugünlere geldi. 11 yıldır Suriye’deki savaşın sıkıntılarını yaşıyoruz. Hal böyle olunca bu sıkıntılardan biraz arınalım diye Hatayspor’a yatırım yapmaya başladık ve 3. Lig’e düşmek üzere olan takımımızı Avrupa kupalarına katılacak duruma getirdik” diyerek başarıda tüm Hatay’ın payının olduğunu belirtti.

YÜZÜMÜZDEN GÜLÜMSEMEYİ EKSİK ETMİYORUZ

İyi ve doğru atılan adımların devrim niteliğinde olduğunu ve belediye başkanlığı görevinde hep bunu yaptığını söyleyen Savaş, “Devrimi kimin yaptığından ziyade insanlığa katkısının olup olmadığı önemlidir. Doğru yolda olanın yanında olmak ve herkesi olduğu gibi kabul etmek önemlidir. Biz Hatay’da bunu yapıyor ve yüzümüzden gülümsemeyi eksik etmiyoruz” dedi.

Sanatçı Asım Kuzuluk, Amik Ovası’nın barak türküleri ile programın ikinci bölümüne eşlik etti. 

ATATÜRK HATAY HALKI İÇİN İKİ KAT FAZLA ÖNEMLİ

Programın ikinci bölümü Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Hatay konusunun görüşülmesi ile başladı. Büyük Atatürk’ün Hatay halkı için iki kat daha fazla önem taşıdığını söyleyen Savaş, “Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra bile biz bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi verdik. Atatürk bunu şahsi meselesi olarak addetti. Hatay’a en büyük emek veren şahıstır. İşte bu yüzden Atamız ülkemiz için ne kadar önemliyse bizim için iki kat daha fazla önemlidir” diyerek Atatürk’e duyduğu sevgi ve saygıyı bir kez daha dile getirdi.

HATAY KARARININ NE KADAR DOĞRU OLDUĞU GÖRÜLDÜ

Mütercimler, Ankara Anlaşması kararları gereğince Misak-ı Milli sınırları dışında kalan Hatay’ın sabırla beklediğini ifade ederek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1923 yılında Latife Hanım ile birlikte Adana’ya geldiğinde onu bölgedeki genç kızlar karşıladı. O kızlar arasında Antakyalı bir yüzbaşının kızı olan Ayşe Fitnat da vardı. Onun anlattıkları karşısında Gazi, ’40 asırlık Türk yurdu ecnebi elinde bırakılamaz’ dedi ve işte ilk ateş o zaman yakıldı. Bugün Suriye’de yaşananlardan sonra Atatürk’ün Hatay kararının ne kadar doğru olduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz” dedi.

Başkan Lütfü Savaş, 10 Aralık’ta kapılarını açacak olan EXPO 2021 Hatay hazırlıklarını ve organizasyonun şehre kazandıracaklarını açıkladı.

SAVAŞ HBB’NİN PROJELERİNİ ANLATTI

Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesinin şehre kazandırdığı projelerden de bahsetti. En büyük hizmetlerinden birinin Hatay Deniz Otobüsü(HADO) projesi olduğunu söyleyen Savaş, “En büyük hizmetlerimizden biri HADO’dur. HADO ile hemşehrilerimiz Türk bayrağımızla KKTC’ye, Lübnan’a ve belki daha ileri gidecek. Hatay’ımızı UNECSO tescilli Gastronomi Şehri yaptık. EXPO’yu yapacağız. Üç yıl süren çalışmalar sonucu kırsal kalkınma planı yaptık ve 5-6 aydır faaliyet veriyor. Bu projemizle birçok şehre örnek olacağız. Kırsal kalkınma modelimizle köyden kente göçün önüne geçmeyi ve üreticimizin ekonomisine katkı sunmayı hedefliyoruz” diyerek gelecek yıllarda güvenilir gıdanın büyük önem taşıyacağını söyledi.

Programın son bölümüne Lütfü Savaş’ın oğlu Alperen Savaş da katıldı. Gençlerle olan yakınlığını bir kez daha dile getiren Savaş, toplum olarak ileri gitmek için gençlerin beklentilerine kulak verilmesi gerektiğini ifade etti. Geçen aylarda koronavirüs sebebiyle annesini kaybettiğini üzülerek bir kez daha dile getiren Savaş, herkesin anne ve babasına dört elle sarılması gerektiğini vurguladı.

Başkan Savaş, yakın zaman önce Harbiye’de meydana gelen trafik kazansında hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yararlılara acil şifalar diledi. (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 27.04.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 129 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler