BAKLA HASADI START ALDI

Şubat ayında ekimi gerçekleşen Vitamin ve Protein deposu Bakla’nın hasadı start aldı.Görenlerin iştahını açan taze baklalar Altınöz’ünün Altınkaya mahallesinde sosyal mesafe kuralları çerçevesinde toplanmaya başladı. Tarlasına ektiği taze baklaları toplayan Uçar ailesi, toplanan taze baklaların bereketli olduğunu belirterek, hasattan memnun olduklarını söyledi.

Tarlasından taze bakla toplayan Fatma Uçar,” Taze bakla hasadımız başladı. Şu anda hasat yapıyoruz. Bahçemizden yetiştirdiğimiz baklalarımızı topluyoruz. Bu sene baklanın güzel verimi var. Bakla bereketi ile geldi. Hasat sırasında da sosyal mesafeye dikkat ediyoruz. 2 metre 3 metre aralıklarla bakla topluyoruz. Sağlığımız her şeyden önemli ”dedi. Taze baklanın toplanma aşamasından bahseden Fatma Uçar, ”Bakla bitkisinin gövdesi çok kırılgan olduğu için baklalar elle çekilip koparılmamalı, bunun yerine elle tutulup aşağı doğru sıyrılarak gövdeden ayrılmaları sağlanmalı. Toplanan bakla uzun süre üst üste bırakılırsa kararır. Bunun olmamasına dikkat edilmelidir. Taze bakla hasadı için baklaların normal iriliğine erişmeleri beklenir ve hasat bundan sonra yapılır “ dedi.

Vitamin ve protein açısından son derece zengin bir besin olan bakla, sofralarımıza lezzet katarken aynı zamanda sağlığımıza da sağlık katıyor. Bakla, zengin bitkisel protein ve karbonhidrat içerir.  A, B, C ve B2 vitaminleri içermesinin yanı sıra idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Baklanın faydalarını sıralayacak olursak; Cilt sağlığını korumaya yardımcıdır. Doğal depamin kaynağıdır. Bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar. Böbrek fonksiyonlarını düzenler. Göğüs hastalıkları ve öksürüğe iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kötü kolestrolü düşürmeye yardımcıdır. Kırmızı et tüketmesi tavsiye edilmeyen kişiler tarafından protein açısından zengin olması bakımından bu açığın kapatılmasında etkili bir besin öğesidir. İdrar yollarını temizlemeye yardımcıdır. Kalp dostudur. İçerdiği yüksek nişasta oranı nedeni ile kan şekeri yükseltebilir. Uzmanlar tarafından, şeker hastalarına ölçülü tüketmelerini önerilmektedir. (TALİP KÖLEOĞLU)

 


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 29.04.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 137 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler