BÖYLE OLMAZ

PROJE OKULLARI KİMSENİN BABASININ ÇİFTLİĞİ DEĞİLDİR!

 

Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Ömer Solğun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimatın yerine getirilmesini isteyerek, proje okullarının kimsenin babasının çiftli olmadığını bildirdi.

Proje okullarına yönetici ve öğretmen atama sürecinin devam ettiğini, ancak yönetmelikle ilgili kılavuzun da, duyurunun da yayınlanmadığını belirten Sloğun, “Proje okullarına yönetici atamalarının MEB Yönetici Atama Yönetmeliği kapsamında değil. Atanacak yönetici ve öğretmenlerde öyle bir kısım yeterlilikler falan da aranmıyor. Geçmiş tecrübeler gösteriyor ki, yandaşlık vasıflarına haizseniz yeterli” dedi.

SADECE LİYAKAT ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLMELİ

Gelen bilgilere göre; okul, ilçe ve il milli eğitim müdürlerini tahakküm altına almaya çalışan bir takım dışarıdan yapılar tarafından hazırlanan atama listelerinin havalarda uçuştuğunu söyleyen Solğun, proje okullarının “Yandaş yönetici atama projesi” olmaktan kurtarılması gerektiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un, proje okullarına yönetici ve öğretmen atama sürecindeki mevcut arazlı düzene son vermesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Solğun, “Diğer okullarımız gibi, bu okullarımız da yönetici atama yönetmeliğine tabi olmalı ve süreç sadece liyakat üzerinden yürütülmelidir”

829 MÜDÜR AYNI SENDİKAYA BAĞLI

“Sınavla öğrenci alan ve akademik başarısı üst düzey öğrencilerimizin okuduğu okullarımız, kamuoyunda bilinen adıyla proje okulları. Gözbebeğimiz öğrencilerimizin okuduğu gözbebeğimiz okullarımız..Peki ülkemizin geleceğini tayin edecek potansiyelimiz olan bu okullarımıza yönetici ve öğretmen tayini nasıl yürütülüyor? İşte orası hak getire..Örneğin, önceki öğretim yılında yaptığımız tespitlere göre, ülke genelinde 940 proje okulunun 829 tanesinin müdürünün aynı sendikanın üyesi olduğunu tespit etmiştik.Bu tablonun iki izahı vardı: Ya en liyakatli yöneticilerin hepsi bir sendikada toplanmışlardı (!) ya da MEB söz konusu bu okullara yönetici atama işini bir sendikaya ihale etmişti.

Önümüzdeki öğretim yılı için de proje okullarına öğretmen ve yönetici atamasıyla ilgili başvuru süreci devam ediyor.”

KARA DÜZENE DEVAM EDİYORUZ

Süreç dediysem, lafın gelişi; ne kılavuz yayınlanmış, ne duyuru var. Kara düzene devam ediyoruz yani.

Proje okulları, Bakanlığa bağlı olmadığı için, bu okulların yönetici atamaları MEB Yönetici Atama Yönetmeliği kapsamında yürümüyor. Atanacak yönetici ve öğretmenlerde öyle bir kısım yeterlilikler falan da aranmıyor. Geçmiş tecrübeler gösteriyor ki, yandaşlık vasıflarına haizseniz yeterli.

Nitekim aldığımız bilgiler, şimdi de benzer durumların tüm hızıyla yaşandığına işaret etmektedir.

Okul, ilçe ve il milli eğitim müdürlerini tahakküm altına almaya çalışan bir takım dışarıdan yapılar tarafından hazırlanan atama listeleri havalarda uçuşuyormuş!” dedi.

BÖYLE OLMAZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söyleminin aynı zamanda talimat olduğunu belirten Solğun, “Böyle olmaz! Proje okulları “Yandaş yönetici atama projesi” olmaktan kurtarılmalıdır. Diğer okullarımız gibi, bu okullarımız da yönetici atama yönetmeliğine tabi olmalı ve süreç sadece liyakat üzerinden yürütülmelidir. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 23 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan 2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım Toplantısı’ndaki konuşmasında şu ifadeleri özellikle vurgulayarak dile getirmişti: “Eğitim yönetiminde ehliyet ve liyakat olmazsa olmazımızdır. Bakanlığın en üst yöneticilerinden okul müdürlerimize kadar tüm yönetim kademelerimizi bu anlayışla ve dış müdahalelere kapalı bir şekilde çalışır hale getireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanının bu söylemi, aynı zamanda kamu yönetimine bir talimattır. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, proje okullarına yönetici ve öğretmen atama sürecindeki mevcut arazlı düzene son vermelidir. Dışarıdan yapıların kamu kurumlarını yönetme hadsizliğine de artık dur demelidir.” dedi. (HASAN HAMDERİ)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 29.04.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 96 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler