HIDIRBEY ESKİ GÜNLERİNE HASRET

Hatay'ın Samandağ ilçesinde bulunan ve Hz. Musa’nın toprağa diktiği asasının ölümsüzlük suyu sayesinde yeşermesiyle büyüdüğüne ve 3 bin yıllık geçmişinin olduğuna inanılan Hıdırbey Musa Ağacı Covid-19 salgını sonrasında eski bol ziyaretçi aldığı  günlerini mumla arıyor. Doğal güzelliği ve heybetiyle ülkenin dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlayan Hıdırbey Musa Ağacı bugünlerde sessizliğini koruyor.Günde ortalama 1000 kişinin ziyaret ettiği ve bu sayının hafta sonları katlanarak artığı Hıdırbey Musa Ağacı ve çevresi Covid-19 illetinden kurtularak eski günlerine dönmeyi ümit ediyor.

Rivayete göre, Samandağ Sahili'nde buluşarak Hıdırbey’e gelen Hz. Hızır ile Hz. Musa dinlenme molası verirler.Hz.Musa elindeki asayı toprağa saplar ve su içer.Dönüp baktığında toprağa sapladığı asanın ab-ı hayat suyundan can bularak yeşerdiğini görür.Ve bugün onlarca kişinin çevresinde el ele tutuşarak sarabildiği Hıdırbey Musa Ağacı heybeti ile görenleri hayran bırakırken Ağacın dalları yaklaşık 1000 metrekarelik alanı kaplamaktadır.

Hıdırbey Musa Ağacı etrafında yapılan düzenlemeler ile kurulan stantlarda el sanatları ve  bölgede yetişen doğal ürünleri satan esnaf,Covid-19 salgını dolayısı ile ziyaretçi sayılarının günden güne düştüğünü ve bu sebepten stantlarını açamayan esnafın olduğunu söyleyerek bu illetten bir an evvel kurtulma temennisi ile eski günlerine kavuşmayı heyecanla beklediklerini dile getirdiler. (TALİP KÖLEOĞLU)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 29.04.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 173 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler