RİP AKINTISI UYARISI

Her yıl yaz mevsiminde onlarca kişi rip akıntısı sebebiyle yaşamını yitirdiği Hatay'ın Samandağ ilçesi Çevlik Sahili'nde görev yapmaya başlayan cankurtaranlar rip akıntısı konusunda vatandaşı uyarıyor.

Yaz sıcakları ve deniz sezonunun açılmasıyla birlikte, her yıl Hatay’da 20-25 kişinin ölümüne Samandağ ile Arsuz’un bazı bölgelerinde RİP AKINTISI’ neden oluyor.

Alınan tüm önlemlere rağmen sıkça görülen boğulma olaylarının nedenlerinin başında vatandaşlar tarafından pek bilinmeyen 'rip akıntıları' geliyor. Çok iyi yüzme bilenleri bile denizin derinliklerine çeken, saatte 70 kilometre hızla hareket eden bu sinsi ve çok güçlü akıntı, çok sığ olan plajlarda da görülüyor.

Samandağ Çevlik Sahili'nde HBB İtfaiyesinde görevli itfaiyeci Salih Alkaç “rip akıntısı” tehlikesine işaret ederek kıyıya gelen dalgaların, geri dönüş esnasında oluşturduğu güçlü ve tehlikeli akıntı olduğunu, yaz mevsimiyle birlikte sahilde denize giren vatandaşları bu konuda bilgilendirmeyi sürdürdüklerini söyledi.

KORKU PANİK BOĞAR

Rip akıntısına kapılanların öncelikle korku veya panik yapmaması gerektiğini hatırlatan itfaiyeci ve cankurtaran Salih Alkaç vatandaşlara şu bilgileri aktardı: “Rip akıntısı kıyıya gelen dalgaların, geri dönüş esnasında oluşan güçlü ve tehlikeli akıntı. Bu sadece yükseklikten bakıldığı zaman fark edilebilir. Akıntı oluşan bölgede deniz biraz daha koyu ve derinlik bulunuyor. Akıntıya kapılmış birini gördüğümüzde kesinlikle o yöne atlamamız gerekmektedir. Önce kendi güvenliğinizi alıp, boğulan bir kişi varsa yakınına bir can simit ulaştırın. Mümkün olduğunca çabuk HBB İtfaiye ekipleri ve cankurtaran veya sahil güvenliğe haber verin…” (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 26.05.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 95 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler