DUYGU ÜSTDAĞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN
MOBBİNG NEDİR?

Mobbing ya da bezdiri, bir grup insanın, bir kimseye veya başka bir gruba sosyal kabadayılık yapması. Latince kökenli sözcük; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelir. En iyi ifade eden anlamıyla yıldırma veya iş yerinde psikolojik terör anlamlarıdır.

Ofis hastalığı olarak da bilinmekte olan mobbing kısacası iş yerindeki ‘psikolojik şiddet’ demektir.

Aşırı iş yükleme veya tam tersi izole etme, ayrımcılık, hakaret, aşağılama…

Bunlar işyerlerinde sıklıkla görülen ve iş hayatının normal parçası gibi gösterilen, ama muhatabını önce maden sonra madden çökerten davranışlardır.

Mobbing Uygulandığını nasıl anlarız?

Öncelikle her olayı mobbing olarak değerlendiremeyiz. Mobbing amacını taşımayan,kişisel sorunlardan kaynaklanan, eğlence amaçlı alay etme gibi sistemli ve sürekli olmayan tacizler mobbing kapsamına girmez.

Mobbing cehennemine giden yolun taşlarını bir çırpıda sıralarsak,karşımıza şunlarçıkacaktır:

-İşyerinde belli bir tanımlanmamış görev ve roller.

-Kuşaklar arası farklı yönetim.

-Çalışanların, görev ve sorumlukları ile ilgili sınırlarının nereden başladığı ve bittiğiyle ilgili bilinçsizlik.

-Yanlış bir işyeri kültürü.

Bu sıralamış olduğum durumlar işyerinde sağlıklı bir ilişki kurulmasını engeller.Çalışanların diğerini sindirmeye, korkutmaya ve sonunda bezdirip kaçmasına varana kadar kötü zemin hazırlar.

Uyarılmayan, durdurulmayan ya da cezalandırılmayan mıobbingciler yaptıklarının doğal bir durum olduğunu savunacak ve devam edeceklerdir.

Mobbing ‘’Başlangıç, Gelişme ve Sonuç’’ olarak değerlendirildiği zamanı başlık altında toplayacağım.

Başlangıç, Mobingin başlangıcında çok farklı nedenler olabilir. Kişisel antipati, kıskançlık, sosyal farklılıklar (din, ırk, mezhep vb.) gibi, rekabet, cinsel ayrım, ego tatmini, önünde engel ya da rakip olarak görme…Bu başlangıç olarak sıraladığım faktörlerin anlık olmamasına en az birkaç ay sürmüş olmasına dikkat edilmelidir.

Gelişme, Kasıtlı olarak yapılan tacizin sürekli hale dönüşmüş olduğu bu süreçte mağdur, işi, mesleki uzmanlığı ya da kişisel özellikleri hedef alınarak saldırganlıklara maruz kalır.

Sonuç, Mobbingciler işyerini de etkileyerek başarıla ulaştıklarını ve mağdurun bilinçlenerek yönetime sorununu doğru anlatması ve yasal haklarını kullanmasıyla mobingi etkisiz hale bırakması en doğru olabilecek yöntemken maalesef mobbing mağdurları çoğunlukla susup iş yerinden ayrılmakta ve ciddi psikolojik rahatsızlıklar yaşamaktadırlar.

Mobbing En Çok Hangi Görünümlerde Karşımıza Çıkar?           

İşe Yönelik: Mobbing, mağdurun yıpratılması,yaptığı işin ve pozisyonun aşağılanması gibi farklı biçimlerde, farklı nedenlere dayanarak kendini gösterebilir.

-Mağdurun mezun olduğu okul, bölüm ya da diplomasını küçümserler.

-Herkes tahsili kadar konuşsun! Derler.

-CV’sine bakar, sürekli eksik bulurlar.

-Çalışma tarzına saldırırlar. Sabah çayına, kahve molasına , 1 saatten fazla ara verdin sen nasıl çalışıyorsun öyle gibi her şeyi laf ederler.

-Özel durumunuzu anlamazlar bir işi anında yapıp yapmadığınızı sürekli kontrol ederler.

-Şuna bakar mısınız? Anında eşyalarını toplamış servis bekliyor…derler.

MOBBİNGİN ETKİLERİ NELERDİR?

Mobbing, mağdurlarının moralini ve iş performansını büyük ölçüde etkilemektedir. Yönetim, mobbing olaylarını ele almak için hiçbir şey yapmadığında ve bu davranışın devam etmesine ve büyümesine izin verirse, etki daha çok artacaktır. Mobbing’in mağdurlarınınüzerindeki bazı etkileri şunlardır:

– İş için daha az heves etme, ilk günkü performasında düşüş
– Günlük görevlerine odaklanamama
– Meslektaşlarından yoğun bir şekilde tecrit ve güvensizlik, sürekli baskı altında hissetme
– Artan kaygı ve stres
– Zorbalık yapan taraflar için görevlerin yerine getirilmemesi ve / veya istifa etmek (genellikle işvereni gerçek neden hakkında bilgilendirmeden).

Böylece işyerindeki mobbing nedeniyle ciddi aksamalar olabilir. Mobbing, bir iş gücünün genel bütünlüğünü ve moralini bozabilir ayrıca her boyuttaki işletmeyi etkileyebilir. Bu da yıllar içinde kârda önemli kayıplara neden olabilir.

MOBBING'İN RUHSAL VE FİZİKSEL BELİRTİLERİ NELERDİR?

-Sıkıntı, panik atak, depresyon, tükenmişlik, öfke kontrol sorunları, yarım baş ağrısı, baş dönmesi, dikkat sorunları, cinsel işlev bozuklukları, ilişkisel problemler ve uykusuzluk.

-Kaşınma, kızarma, pullanma, egzama veya döküntü gibi deri hastalıkları.

-Ağrılar, kaslarda şiddetli ağrı.

-Hızlı ve düzensiz çarpıntılar, kalp krizi.

-Titreme, terleme, bacaklarda halsizlik hissetme.

-Midede yanma hissi, hazım zorluğu gibi mide rahatsızlıkları, ülser.

-Kilo kaybı ya da aşırı kilo alma.

-Nefes almakta zorlanma, nefes alamama.

-Bağışıklıkta düşüş, çok çabuk hastalanma.

Fiziksel semptomlar ruhsal bir dönüşümü temsil eder.

MOBBİNG NASIL İSPATLANIR VE NEREYE BAŞVURULUR?

Mobbing'e maruz kalanlar;

– Alo 170,
– Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,
– TBMM,
– Anayasa Mahkemesi,
– Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER),
– Kamu Görevlileri Etik Kurulu,
– Kamu Denetçiliği Kurumu,
– Türkiye İnsan Hakları Kurumu
– İl, İlçe İnsan Hakları Kurulları’na başvurabilirler.

Mobbing'e uğradığını düşünen birey kendisine uygulanan davranışlarla ilgili açık ve net deliller toplamaya başlamalıdır. Bu noktada şahitler, maaş kesme varsa bordrolar, kamera kayıtları, e- mailler, kullanılan ilaç faturaları, verilen işlerle ilgili belge ve örnekler alınarak delil olarak sunulabilir. Çünkü yargıya intikal eden davalarda delil etkin bir yargılama için önemlidir. Kamu ve özel sektör ayırt etmeksizin tüm çalışanlar şikayet ve bilgi almak için 7 gün 24 saat ALO 170 Hattına başvurabilirler. Şunu unutmamakta fayda var; İşverenler veya oradaki diğer çalışan mobbingciler nasıl olsa kimse anlamaz düşüncesiyle mobbingi neredeyse kendilerine hak görmekte ve bu durum sık sık kullanılan bir yöntem olduğu için, çalışanların haklarını sonuna kadar savunması ve geri adım atmaması gerekir. Çünkü atılan her geri adım, mobbing uygulayanı daha da güçlendirecektir ve her canı istediğinde insanlara bu tür çirkin davranışları devam ettirecektir.

‘Mobbing mağdurlarının işsiz kaldığı, psikolojik sorun yaşadığı ve maalesef bazen intihar ettikleri bir dünya istemiyorum…Susmayalım, Mobbing’e karşı hakkımızı savunalım.

Sevgilerle, değerli emekçiler…’’

 


TARİH
22.02.2021
OKUNMA
Bu Haber 339 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları