DUYGU ÜSTDAĞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN
DUYGUSAL ŞİDDET NEDİR

Duygusal şiddet, sürekli olarak eleştirmek, tehdit etmek, aşağılamak, hakaret etmek, utandırmak, hiç iletişime geçmemek, duygusal olarak ihmal etmek, yalan söylemek, küçümsemek, görmezden gelmek şeklinde ortaya çıkıyor.

Kadın yâda erkek fark etmeden tüm dünyada ‘’Duygusal Şiddete’’ maruz kalma ve bırakma çok yaygın ve çoğu zaman yıkıcı etkileri zamanla ortaya çıkıyor. Oysa direkt kişinin benlik algı ve dolayısıyla saygısına yönelik olduğu için birçok psikolojik rahatsızlığında kaynağıdır.

Aşağılama, sebepsiz yargılama, kıyaslama, küfür etme, aşırı eleştirme, suçlama, lakap takma, utandırma, toplum içinde sürekli ezme çabası, yalan söyleme, hileli yönlendirme, maddi-manevi sömürme, aldatma gibi nispeten daha kolay fark edilenler olmakla beraber; Duygusal olarak ihmal etme, helikopter kontrolcülük yani tüm hayatını kontrol etme, koşulsuz karşıt gelme yani ne olursa olsun tam tersi gibi davranma ve düşünme, inkar, duygu sömürüsü, pasif girişken davranışlar, kesintiye uğratma ( maddi manevi zor durumda bırakma) gibi daha belli belirsiz ve karmaşık olarak da gerçekleşebilir.

Ne kadar yıkıcı olduğunun farkına olmadan ‘’Duygusal şiddet’’ uyguluyor musunuz?

Önce farkındalık ve ardından geliştireceğimiz duyarlılık işte bu noktada oldukça değerli. Şiddettin her türüyle mücadele adına kendi davranışlarımızı, söylemlerimizi sorgulamamız gerekiyor.

Duygusal Şiddet bize ne hissettirir?

Suçluluk, yalnızlık, değersizlik, korku, çaresizlik, güvensizlik, gerginlik, huzursuzluk, yetersizlik…

Duygusal şiddete uğramış kişiler; çok sık özür dilerler, kendilerini yetersiz hissederler, tekrar tekrar güvenceye ihtiyaç duyarlar, küçük anlaşmazlıklarda dahi yıkılırlar.

Şiddet Döngüsü nasıl başlar?

Şiddet döngüsünün ilk aşaması duygusal istismarcının seçtiği kişiyi büyülemesi ve güven inşa etmesidir. Dünya sizin etrafınızda dönüyor gibi hissettirebilir; bunu ilişkideki baskın tarafın siz olduğunuz izlemini yaratıp, müthiş bir hayranlıkla size büyük aşk vaatleri sunarak yapabilir.

Sıkça yaşanan bir diğer senaryo da karşı tarafın son derece ulaşılmaz ve özel biri olduğunu izlenimi yaratması ve daha sonra bu gizemli ve güçlü kişinin size bir sırrını açıp kırılganlığını göstermesi ya da kimseyle yakınlaşmayan bu adamın/kadının size kendini açarak seçilmiş özel kişi olduğunuzu düşündürmesidir.

Yalnızlaştırma; Şiddet döngüsünün ikinci aşamasında, duygusal şiddeti uygulayan kişi, sizi yavaş yavaş izole etmeye ve çevrenizden koparmaya başlar. Bunu açıkça yapmadığından, çoğu zaman kişi yalnızlaşmaya başladığını fark etmez.

Zamanla yakın ilişkilerinizde haksızlıklara uğradığınızı söyleyerek kafanızı karıştırabilir ve yakınlarınıza karşı öfke, kırgınlık hissetmenize sebep olabilirler. Tüm bunları sizin iyiliğiniz için yaptığını, sizin çok iyi niyetli olduğunuzu ve bu sebeple herkesin sizi kandırdığını ‘yalnızca gözünüzü açtığını’ sıkça söyler. Böylece yavaş yavaş, romantik ilişkiniz haricindeki tüm ilişkilerden sizi uzaklaştırmaya başlayacaktır. Bu aşamadaki temel amaç, bu istismar ilişkisinden kurtulmanıza yardım edebilecek yakınlarınızı elemek ve sizi yalnız bırakmaktır. Çünkü Leslie Morgan Steiner’ın dediği gibi, ‘İstismar yalnızca sessizlikte büyür.’’

Bir daha asla!

Şiddete maruz kalan kişi partnerinden uzaklaşmaya başlamış, ayrılmak istediğini söyleme cesaretine ulaşmıştır. Partnerini kaybedeceği endişesini yaşayan duygusal istismarcı bu noktada özür dileyip, kendini affettirmeye çalışabilir. Bunların ‘bir daha asla’ yaşanmayacağını vaat edebilir ya da partnerini şımartmaya, onun gönlünü almaya çalışabilir. Sizinkinin özel bir aşk olduğunu, diğer insanların anlamayacağını ve yargılayacağını söyleyip ilişkinizi kutsayabilir.

Duygusal şiddete eğilimli kişilerin ortak özellikleri neler?
BBC'de yer alan haberde, duygusal şiddet göstermeye eğilimli olan kişilerin bazı ortak özellikleri olduğu belirtiliyor. İşte bu ortak özelliklerden bazıları:

Zaferleri ve flörtleriyle böbürlenir
Partnerine ya da ilişkiye vakit ayırmaz
Saygısızca davranır
Ana karakter olmak ister
Başkalarının duygularının onun için önemi yoktur
Kontrolcü ve sahiplenicidir
Eylemlerinin ve tepkilerinin nadiren sorumluluğunu alır
Eğer "kendi tipi" değilse, partneri de dâhil olmak üzere başkalarını hor görür
Şakaları, sarkazmı ve ironiyi kötü davranışların tuzu biberi olarak kullanır
Kendi tatmini ve cinselliği önceliğidir
Yalan söyler
Çatışmadan kaçınır
Böler ve zafer kazanır
Cazibelidir

Duygusal Şiddet Kontrol Listesi nedir?

Arkadaşların ile sosyalleşmek için izin almak zorunda mısın?

Evin bütçesi ve senin harcamaların kontrol altında mı?

Modu iyi değilse onunla konuşmaktan korkuyor musun?

Onu eş gibi değil de ebeveyn olarak mı görüyorsun?

Geçmişte yaşanmış şeyleri sürekli senin aleyhine mi kullanıyor?

Sürekli seni başkalarıyla kıyaslıyor mu?

Çocuklarını eğer varsa sana karşı kışkırtıyor mu?

Planladığından daha geç eve dönmek seni korkutuyor mu?

Hediyeleri ve kibarlığı ile seni etkilemek istedi mi?

Görünüş ve kıyafetin ile ilgili kötü yorum yapıyor mu?

Hoş bir arkadaş veya aile toplantısında senin çaban ile mi sohbet ediyor?

Seni kimsenin sevmediğini söylüyor mu?

Senin zevklerini küçük mü görüyor?

Sorunları konuşmak, bir şeyler paylaşmak istediğinde seninle konuşmak istemiyor mu?

Eğer bu sıraladıklarım var ise şiddeti sonlandırmanın 2 yolu vardır.

-İlişkiyi düzeltmek için alınan önlemler, şiddet uygulayan partnerin değişmesi veya şiddete maruz kalan kişinin ilişkiyi sonlandırmasıdır.

Kendinize “Ömrümün sonuna kadar bu şekilde yaşayabilir miyim?” sorusunu sorun. Ruhunuz iyi olmazsa yaşamınız da doyum verici olmayacaktır. Tüm bu süreçlerde uzmanlardan destek ve yardım alabilirsiniz. Unutmayın yalnız değilsiniz…

 

 

 

 

 


TARİH
19.04.2021
OKUNMA
Bu Haber 122 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları