MUSTAFA ÖZKOCA
KADERİNE TERKEDİLMİŞ GİBİ.

SAİNT PİERRE KİLİSESİ KADERİNE TERKEDİLMİŞ GİBİ.

Dünyanın ilk kilisesi olarak bilinen Saint Pierre Kilisesine çevre düzenlemesi neden yapılmıyor ne bir oturacak alan var ne bir çay bahçesi.

Gerek yerli gerekse yabancı ziyaretçilerin uğrak yeri olan Hatay'a gelince uğramadan gidilmeyen tarihin en eski yapılarından biri olan Saint Pierre kilisesi Antakya mız için bulunmaz bir nimet iken değerini bilememiz turizm açısından büyük bir kayıp.

Hatay valiliği girişimleri ile kiliseye giden yolun yapılması bazı düzenlemeler yapılması tabii ki bir nebze olsun kilisenin çehresini değiştirdi.

Ama bu tabii ki yetmez kilise etrafındaki boş arsalarda çeşitli çay bahçeleri dinlenme tesisleri insanların uğradığında oturup dinleneceği yerlerin olması tabii ki elzemdir.

Bu tip yapıların yapılmasıyla buraya gelen insanların burada harcayacağı paralarla turizm'e katkıda bir nebze olsun faydası olacaktır.

Turizm en yoğun olduğu günlerde kiliseye ziyarete gelenlerin sayısının fazla olduğu zamanlarda bir yığılma olduğu görülüyor.

Ama dediğimiz gibi kilisenin çevresine yapılabilecek oturma yerleri çay bahçeleri dinlenme alanları olduğu zaman bir grup kiliseyi Ziyaret ederken diğerleri ayakta bekleyip duracak larına bu tesislerde para harcayıp Antakya ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Bu tip ufak dokunuşlar çok masraf istemez yetkililerin bu konuya hassasiyet göstereceklerine inancım tamdır.

Bu tip eksikleri görmek ve yetkililere iletmek bizim boynumuzun borcudur.

Kimse alınıp gücenmesin bu memleket hepimizin kim bir taş üstüne taş koyarsa ona teşekkür ederiz.

Basın camiası olarak yetkililere bu tip eksikleri söylememiz gerekir.


TARİH
20.04.2021
OKUNMA
Bu Haber 111 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları