DUYGU ÜSTDAĞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN
DUYGUSAL YEME BOZUKLUĞU

Öncelikle gerçekten mi açıktık yoksa hayır aç değiliz ama neden yemek yiyoruz bunu bir düşünelim. Duygusal açlık  aniden gelen ve açlığa bağlı olmayan bir durumdur. Fiziksel açlık ve duysal açlık arasındaki farkı bilmemiz gerekmektedir.

DUYGUSAL YEME BOZUKLUĞUNUN ÖNEMLİ BELİRTİLERİ:

Aç değilken yemek,

Gizli olarak yemek,

Kısa zamanda çok yemek,

Yedikten sonra sakinleşmek,

Kızgın, karamsar iken çok yeme.

Yani duygu-durum kontrolünü yeme davranışıyla sağlamaya çalışmak; bir stres durumuyla karşı karşıya kalındığında sigara, alkol hatta uyuşturucu kullanmaktan çok da farklı değildir.

Yüzleşmekten kaçtığımız ya da çıkış yolunu bulamadığımız bir sorun, taşıyamadığımız bir acı ya da mutsuzlukla karşı karşıya isek sorunu madde kötüye kullanımı durumlarında olduğu gibi yemek yiyerek unutmaya çalışırız.

Yedikçe daha çok mutsuzluk, daha çok vicdan azabı ve bundan çıkış için tekrar yeme ihtiyacı duyma…

Sonrasında tam bir kısır döngü içinde hapsolunur ve sonuç çökkünlüğe yani depresyona kadar gider. Bu döngünün kırılacağı nokta psikolojik direnci güçlendirmek, sorunlarla baş etme becerileri edinmek gibi kazanımlara ulaşmaktan geçer.

Sorunlar, acılar bir süre sonra artık lezzetini bile alamadığımız yemek tabaklarında boğulmuyor bilmelisiniz ki yemek bir şeyleri çözmez.Boğulan sadece sizsiniz..

Yeme isteği geldiğinde durun ve duygunuzun farkına varın. Üzgün müsünüz? Belki kaygılısınız ya da belki de sadece boşlukta hissediyorsunuz veya kim bilir henüz farkında bile olmadığınız belki de sadece boşlukta hissediyor olabilirsiniz. Veya kim bilir henüz farkına varmadığınız sizi aşağı çeken başka bir duygu…

Derin bir nefes alın ve yemeyi düşündüğünüz yiyeceğin buna değer olup olmadığını anlamaya çalışın. Hatta bunu yapmak yerine duygunuzu yazın ve daha iyi nasıl hissedeceğinizi keşfetmeye çalışın. Hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınız için önemli bir adım olacaktır.

Bu durumla kendimiz baş edebilir miyiz?

Elbette yapabilirsiniz öncelikle aşağıda sıraladığım adımları düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir.

1.Daha önceden belirlemiş olduğunuz ve mutfakta bulunan bir deftere 1-10 arasında ne kadar aç hissettiğinizi yazın. Ne kadar yemek istediğinizi değil ne kadar aç olduğunuz önemli. Bu sayede aç değilseniz bunun duygusal yeme olduğunu fark etmiş olacaksınız.

2.Duyguları tanımla

Duygusal yeme belirli duygular tarafından tetikleniyor: Can sıkıntısı, stres, mutsuzluk, kızgınlık, yalnızlık, yorgunluk, ayrılıklar ve mutsuzluk. Duygunuz açlık olmadığına göre ne olduğunun adını koyun. ‘’Şu anda aç değilim, onun yerine… Hissediyorum ve duygularımı yemek ile çözmeye çalışıyorum’’ Bu duyguyu size hissettiren nedir? Hislerinizi ve neden böyle hissettiğinizi beslenme günlüğünüze yazabilirsiniz. Unutmayın ki duygularınızla olan bir düğümü yemek asla çözmeyecektir. Amacınız yemeğin sakinleştirici gücünü başka bir yerdeki gerginliği çözmek için kullanmak fakat bu hiç sağlıklı bir durum değil.

3.Tetikleyen etkeni bul

Geri dönüp bir bakın, tetiğin ne olduğunu görebiliyor musunuz? Neden canınız şu anda yemek istedi? Sizi spesifik bir şey mi sıktı ya da üzdü? Bir daha bunun olmaması için alabileceğimiz önlemler sizce neler?

4.Kısa bir mola

Mutfağınızı terk edin, yiyeceklerden uzağa bir yere gidin ve 4-5 dakika mola verin. 5 dakika boyunca dikkatinizi başka yere vermede başarılı olduğunuz zaman yeme isteğiniz azalmış olacaktır. Bu 5 dakika süresince kendinizi yadırgamayın, kendinizi suçlamayın.Hatta mutfaktan uzaklaşmış olduğunuz için kendinizi tebrik edin. Doğru yolda ilerliyorsunuz.

5.Kendinizle Gurur Duyun

‘’Duygularımı kontrol etmek için yemek yemiyorum. Ve artık sakinim bu durumla baş edebiliyorum.’’ Şimdi kendime bir hobi bulabilir ya da işime odaklanabilirim. Gerçekleştirmediğiniz her duygusal yeme bu isteği zamanla azaltacaktır.

Son olarak; Yardım alın!  Tüm uğraşlarınıza rağmen kalıcı bir davranış değişikliği sağlamakta zorlanabilirsiniz. Böyle bir durumda kendinize bir iyilik yapın ve alanında uzman bir ruh sağlığı profesyonelinden yardım almakta çekinmeyin. Unutmayın yola çıkmadan o yolu tamamlayamazsınız..Sağlıklı bedeniniz ve ruhunuz olsun!

 

 

 


TARİH
21.04.2021
OKUNMA
Bu Haber 132 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları