SELDA ASKER
DEFNE DEVLET HASTANESİ

Sevgili okuyucu, Hatay’ın Büyükşehir olma sürecinde adeta mahalleler bölünerek var edilen yeni ilçesi Defne bu yazımın konusu bugün. Defne ilçesi ile ilgili konuşacak, yazacak, tartışacak çok konu var ama benim gündemim Defne Devlet Hastanesi. Kulağa yazarken bile hoş geliyor. İnsana bir ilçede yaşadığını hissettiriyor adeta.

2012 yılında yürürlüğe giren 6360 Sayılı Kanun kapsamında ilçe olan Defne’de o tarihten şimdiye kadar bir devlet hastanesi yapılamaması gerçekten üzüntü verici.

HATAY ili DEFNE ilçesinin 2020 ilçe toplam nüfusu 160066.  Ee bu rakam bir hastaneyi hakkediyor takdir edersiniz ki...

Yaklaşık 1,5 yıldır Korona virüs pandemisiyle mücadele ediyoruz. Virüsün pik yaptığı dönemlerde il olarak çok kayıp verdik. Yakınlarımızı acımızı sevdiklerimizle paylaşamadan, ritüellerimizi yapamadan toprağa verdik. Salgın nedeniyle her yere yeni hastaneler yapılırken, hastane yetersizliği bilinirken; Defne ilçesine devlet hastanesi yapılması gerekliliği gündeme taşınmaya çalışıldı, hep birlikte sesli düşündük ama anlaşılan 160 bin nüfusluk ilçenin sesini duyan olmadı.

Bugün salgın tam gaz devam ediyor. Bu süreçte Belen ve Arsuz’a devlet hastaneleri yer teslimi, yatak kapasitesi vs belli oldu, başlandı ama Defne’de hala tık yok. Koskoca ilçede yer tahsisi yapılamadığı gibi emniyet binasının yeri hastane olsun diye tartışılır durulur. Siyaseten nam olsun diye yapılan işlere o kadar alışmışız ki Defne’de hastane konusunda bunuda göremedik. Keşke ilçe oluşturulurken var olan siyasi eller Defne’de hastane, eksik kamu kurumlarını oluşturmak içinde bir el atsalardı. Ne diyelim umut fakirin ekmeğiymiş, belki bir ve umarım yakında bir gün önce Defne Devlet hastanesinin temelinin atıldığını sonrada hak ettiği gibi kalkınma atılımlarıyla adını duyuran bir Defne İlçesi duyarız.

Sağlıkla kalın...


TARİH
22.04.2021
OKUNMA
Bu Haber 548 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları