MUSTAFA ÖZKOCA
ESNAF VE SOKAKLARDAN GEÇİNENLER NE YAPACAK.

TAM KAPANMA TAMAM DA ESNAF VE SOKAKLARDAN GEÇİNENLER NE YAPACAK...

 

Hükümetten yaklaşık 3 haftalık tam kapanma kararı çıkmasının ardından bilim kurulunun ve sağlıkçıların ortak görüşü bu sürecin sonunda vaka sayılarının 10 binin altına düşeceği ortak karar.

Tabii ki tam bir kapanma muhakkak yapılmalıydı geç bile kalındı hafta sonu kapanma haricinde 5 gün sokakta dolaşma yaklaşık 2 yıldır süren pandemi sürecinin sonucunda sayının azalmadığı gözlendi.

Ramazan'a girmeden bir ay önce lebalep yapılan kongreler toplantılarda virüs yayılımının pik yaptığı gözlenirken bilim kurulu üyelerinin görüşleri rafa kaldırılmıştı.

Kongreler biter bitmez haftasonu yasakları başladı akabinde hemen Ramazan Bayramı'nın içinde bulunduran tam kapanma kararı alındı.

İngiltere İsrail hem tam kapanma yapıp hem de aşılamayı %60'lara çıkarınca mutlu sona yaklaşmış gibi duruyor öyle ki aşılama yapılan bölgelerde maskeler tamamen çıkartıp rahatça sokaklarda dolaşmaya başladılar bile.

Türkiye'mizde neden bu kadar geç kalındı keşke bir ay önce tam kapanma olsaydı da hem Ramazan ayında hem de Ramazan Bayramı'nda insanlar rahat rahat dolaşa bilirlerdi.

Ama söz verilen aşıların zamanında gelmemesi ve aşılama takviminde geç kalınması gerekli Maddi ve idari tedbirlerin alınmaması maalesef Türkiye'mizi pandemide geriye çekti.

Bilim kurulu üyelerinin hükümetin ortak kararı bu tam kapanma sonucunda İnşallah Haziran ayında hasta vaka sayısı ve ölüm sayısında önemli azalışlar olacağı.

Aşıların tam gelmesi ile de eski normalleşmeye dönebileceği herkesin ortak akıl kararı inşallah da öyle olur.

Buraya kadar herşey normal ama yaklaşık bir 3 haftalık süreç içerisinde tam kapanma yapılacağı esnafın durumunun ne olacağı vergilerin kiraların nasıl ödeneceğini kimse açıklamıyor kimsenin yarasına çare bulunamıyor.

Ayrıca sokaklardan geçimini sağlayan binlerce insanın yanı sıra esnaf işveren ve esnafın yanında çalışan milyonlarca insanın evlene nasıl ekmek götüreceği konuşulup tartışılmıyor bile.

Sahi ya nasıl olacak insanlar nasıl geçecek bu 3 hafta ne yiyip ne içecek Bayramı nasıl geçirecekler bunu düşündünüz mü?

4-5 yerden huzur hakkı maaşları alanlar ihale alanlar beleşten geçinenler bu insanların halinden anlarlar mı ki?

Tam kapanma tabii ki bu virüsün yayılmasını engellemek vesaye minimize etmek açısından oldukça önemli buna kimsenin itirazı yok ve olamaz da.

Amma velakin sosyal devlet anlayışında devlet halkını düşünmek zorundadır.

Sokaklarda yaşayan insanların buradan geçimini sağlayan insanların esnafından tüccarının herkesin hakkını hukukunu gözetmek zorundadır.

Bizi kıskanan Almanya İtalya İngiltere İsrail Fransa 2 yıllık pandeli sürecinde çalışanlara ayrı işyeri sahiplerini ayrı geçim Hakkı adı altında mağdur etmeyerek her ay düzenli maaş vermiştir.

TAM KAPANMAYA EVET

VATANDAŞI VE ESNAFI MAĞDUR ETMEYE HAYIR.......


TARİH
28.04.2021
OKUNMA
Bu Haber 123 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları