Elif OVALI
TEOFARM ATÖLYE

Hatay’da kurulan yeni bir oluşumdan bahsederek köşe yazılarımıza başlamak istiyoruz. Neden mi yeni bir oluşum?

Yaşadığımız coğrafyayı seviyoruz. Bizi yetiştiren bu topraklarda mutlu ve üreten bir toplum için Atatürk İlkeleri ışığında yol almak ve yol açmak istiyoruz. Bu amaçlaTEOFARM çatısı altında bir grup bir araya geldik.

“TEOFARM” geleneksel lezzetleri, değer bilen ve değer katan bir anlayışla üretirken bir taraftan da kadim kültürlerin değerlerini yaşatmak için faaliyetlerde bulunuyor. “TEOFARM ATÖLYE” bu bilinçle kırsal alanda turizmin canlandırılması, sofra kültürümüzün yaşatılması, yemeklerimizin geçmişten bu yana yapılış şekilleri ve hikayelerinin canlı tutulması, gençlerin de bu üretimlere katılması amacıyla projeler üretecek bir iş modeli oluşturduk. Bulunduğumuz çevrede sosyal sorumluluk faaliyetleri düzenlemek ve fayda yaratmak atölyemizin en önemli amaçlarındandır.

“TEOFARM ATÖLYE” çatısı altında amaçlar ve değerleri paylaşan, birlikte çalışmanın ve üretmenin mutluluğunun farkında, konusunda uzman, genç, dinamik bir grup akademisyen ve öğretmen birleştik. TEOFARM önderliğinde, TEOFARM marka kurucusu Öğr. Gör. Elif Ovalı, Mustafa Kemal Üniversitesi Hatay Mutfağı Ar- Ge Merkezi Koordinatörü Öğr. Gör. Duygu Babat, Dr. Öğretim Üyesi Ali Birvural, Sağlık Hizmetleri Öğretmeni Melike Özer Bayraktar, Yiyecek İçecek Hizmetleri Öğretmeni Göksel

Bayraktar’ın içinde olduğu bir oluşum ile faaliyetlerimize başladık. Amacımız bölgede bir ilk olan bu çalışmanın değer görerek model oluşturması, bilgi ve iş üretebilmek, öncü olmak. Bu duygularla ilkelerimiz ve önceliklerimizi anlatan manifestomuzu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

“TEOFARM ATÖLYE” MANİFESTOSU

Ana kucağımız yeryüzüne saçılan buğday taneleri gibi toprağın kokusuna, güneşin sıcağına, yağmurun nemine hayran Bereketli Hilal’in kadim bilgeliğini geleceğe taşımak istiyoruz.

Elimizin emeğini, alnımızın terini, mozaiğimizin kolektif bilincine karıp doğa için, doğada, doğa ile yeniden bütünleşmek istiyoruz. Şifayı arayan değil şifayı üreten; şifalı ellerin geleneğini, gelecek ile buluşturan bir yeni nesil hayal ediyoruz. Dayanışmanın kalkınma ve eğitimle birleştiği çoğul kuş sesleriyle dolu yeşil bir denize nazır sonsuz maviliğin altında hep birlikte olmanın gücüne inanıyoruz.

İyi gıdaya saygı duyuyor ve onu koruyup sürdürmek için öğreniyor, öğretiyor, hikayelerini anlatıyor; iyiliği paylaştıkça çoğaltıyoruz.

Bu misyon ile;

Bilinçli tüketimin önemine dikkat çekiyor, dünyamıza, yeşile, doğaya ve sağlığımıza sahip çıkacak kırsal hayat adımlarıyla doğadaki dinginliği kılavuz bilerek yavaşlama ve yerinde üretime odaklanıp doğanın içinden dünyaya uzanan bir yolda yürüyoruz.

Biz akademisyenler ve öğretmenler olarak Atatürk ilkelerinin ışığında “TEOFARM ATÖLYE” de yerel ürün üreticilerini destekleyen kişisel ve mesleki gelişime yönelik eğitsel katkı ile bölgemiz ve ülkemizde tarımın yeniden kalkınmanın en önemli kaynağı olacağına inanıyoruz.

Toplumun en güçlü yapıtaşı olan kırsalda, atölyelerimizdeki devinim ile gelişen, yenilenen insan yüzünün ışığıyla, stres ve kronik hastalıklarla başa çıkmaya çalışan, sürekli koşturma ve her şeye yetişme endişesiyle devamlı yorulan günümüz insanına doğadan gelen kadim sakinliğin izini sürme fırsatı oluşturmayı hedefliyoruz.

Bölgemizin mutfağını, ülkemize ve dünyaya örnek teşkil edebilecek nitelikte geliştirilmesi ve duyurulması için atölyemizde kurduğumuz uygulama mutfağında bölgemize ait unutulmaya yüz tutmuş ya da hiç duyulmamış ürün ve yemekler ile ilgili eğitim, AR- GE, ÜR-GE çalışmaları yaparken arkamıza aldığımız geleneğimizi geleceğimize miras bırakacağız.

TEOFARM ATÖLYE’de Türk Mutfağı değerlerine sahip çıkarak kadim kültürümüzün sofralarının izini sürerken yenilikçi ve modern ilkeler ile mutfağımıza katma değer sağlayacağız. Mevsiminde, yerel ve iyi koşullarda yapılmış bir tarım ile üretilen ürünler tercih edeceğiz.

Atalık tohumların kullanımını tercihlerimizin ilk sırasına alarak atalık ve yerel tohumların üretimi ve geliştirilmesini, çoğaltılıp paylaşılmasını destekleyecek faaliyetlerde yer alacağız.

Bölgemize ait coğrafi işaretli ürünler ile gerek yöresel gerek modern dokunuşlar yaparak, üretiminin artırılmasına yönelik destek çalışmalarına katılacağız.

Gıda güvenliğine yönelik tedbirlerin alınmasına önem vereceğiz.

Enerji kaynaklarımızı tasarruflu kullanacağız.

Sıfır atık misyonuyla hareket ederek doğada çözünebilen ürünlerin kullanımına öncelik verip, gıda atıklarının kompost ve geri dönüştürülebilir

yöntemler ile doğaya dönmesine katkı sağlayacağız.

Etik eğitim, öğretim ve üretimin öneminin farkında olarak

katılımcılarımız, paydaşlarımız ve üreticilerimizden aynı etik anlayışını bekleyeceğiz.

Tüm ekip üyeleri olarak kendimizi geliştirmeye, birbirimizi

desteklemeye, bilgilerimizi devamlı olarak paylaşmaya devam edeceğiz.

Her hafta TEOFARM ATÖLYE köşe yazımızda buluşmak üzere.

TEOFARM ATÖLYE

Elif OVALI

Duygu BABAT

Dr. Ali BİRVURAL

Göksel BAYRAKTAR

Melike ÖZER BAYRAKTAR


TARİH
29.04.2021
OKUNMA
Bu Haber 130 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları