MEHMET ÇAĞLAR
Kuraklık Hakkında Ürküten gerçekler

Dünyamız var olduğu günden bugüne kadar sayısız kez çok farklı tehlikeler atlattı. Doğanın normal düzeni ve işleyişi içerisinde ortaya çıkan bu tehlikeler, zaman zaman çok büyük değişimleri ve kayıpları da beraberinde getirdi. Ancak bugün, insanlar olarak bizlerin yarattığı ve belki de bugüne kadar görülmemiş şekilde dünyaya zarar verecek bir tehlike kapımızı çalıyor, iklim değişikliği. Bazılarını günlük hayatımızda, kısa sürelerde gördüğümüz, bazılarını ise uzun dönemlere yayarak yaşayacağımız iklim değişikliği kaynaklı zararlar, dünya üzerindeki tüm canlı yaşamı tehdit etmeyi sürdürüyor. Ekosisteme verdiğimiz zararın doğal bir sonucu medyana gelen durumlardan biri de kuraklık. Bugün dünya üzerinde 2 milyar insanın temiz su kaynaklarına düzenli erişim yok. Kuraklık kentsel sorunları ve sağlık problemlerini beraberinde getirirken hayvan ölümlerine ve flora bozulmalarına da neden oluyor. Kuraklık hakkında bilmek isteyeceğin gerçekler bu yazımızda.

Kuraklık temel olarak doğada var olan, kendini tekrarlayan ve normal olan bir süreç. Dünyanın farklı coğrafyalarında yağış miktarı, ortalamanın altına düştüğü zaman ya da yağışlar azaldığı zaman kuraklık meydana gelebiliyor. Ancak iklim değişikliği başta olmak üzere, çoğu insan kaynaklı zararlar, bu sürecin çok daha sık şekilde yaşanmasına ve tabiatın dengesinin bozularak bu durumun ciddi ölçülere çıkmasının önünü açıyor. Birleşmiş Milletler Dünya Su Gelişim Raporu’na göre bugün 2 milyardan fazla insan temiz suya ulaşamazken, 4,5 milyar kişi temiz su olmadığı için güvenli sanitasyon hizmetini alamıyor.

Kuraklığın neden olduğu etkilerden bir diğeri temiz suya ulaşamayan kişilerin, bulundukları alanı terk ederek yeni ve sulak arazilere göç etmeleri. Büyük ve toplu göçlere neden olan kuraklık, milyonlarca insanın coğrafyasını değiştirmesine neden oluyor. Birleşmiş Milletler’e göre sadece 2017 yılında 25 milyon kişi, susuzluk ve buna dayalı doğal afetler yüzünden göç etmek durumunda kaldı. Bu oran, çok görünürde olan savaş ve çatışmalar kaynaklı göçlerin 3’te 1’inden fazla.

Kuraklık, tüm dünya çapında özellikle tarım üzerinde son derece olumsuz etkiler yaratmayı sürdürüyor. Doğal çevrenin bozulmasına ve tarım arazilerinin verimliliğini kaybetmesine neden olan kuraklık, farklı raporlara göre gelecek yıllarda beslenme üzerinde ciddi sonuçlar yaratacak. Birleşmiş Milletler Dünya Su Gelişim Raporu’na göre kuraklık modellemeleri bu şekilde giderse 2050 yılına kadar tahıl üretimi yüzde 40 azalacak.


TARİH
29.04.2021
OKUNMA
Bu Haber 137 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları