GAZİ İSMAİLOĞLULLARI ÇARŞAMBA KONUŞMALARI
Hakan Salınmış ile söyleştik

“MUHSİN ERTUĞRUL HOCAYA SORMUŞLAR;  OYUNCULUK NASIL KOLAY MI DİYE O DA ÇOK KOLAY YALNIZ İLK 30 YILI BİRAZ ZOR GEÇİYOR DEMİŞ.”

Çarşamba Konuşmalarında bu hafta ünlü Tiyatro,sinema ve dizi oyuncusu Hakan Salınmış ile söyleştik. Sanayide tamirci çıraklığıyla başlayıp oyunculuğa uzanan uzun kariyerini, pandemi Türkiye’sinin sanata etkisini  ve Hatayı konuştuk.

Konuşmak üzere…

 

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Klasik bir soru ile başlayalım, Hakan bey oyuncu olmaya nasıl karar verdiniz?

HAKAN SALINMIŞ: Oyuncu olmaya nasıl karar verdim,  bu aslında enteresan bir durum ben 18 yaşında oto sanayi sitesinde tamircilik yani çıraklık yapmaya başladım. O süre zarfında da sanayide çok sıkıldığım için kendime başka bir meşgale bulma ihtiyacı hissettim ve akşamları belediyenin tiyatro kurslarına katıldım ve o arada aslında hiç profesyonel olmayı amaçlamadan hobi amaçlı yaptım ve uzun seneler 1993 yılına kadar da hobi olarak devam etti. Hiçbir zaman aklımda profesyonel oyuncu olayım oyunculuk mesleği yapayım gibi düşünmedim o sebeple de sadece amatör bir ruhla başladı oyunculuk.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Tiyatro, sinema ve televizyonlarda pek çok role hayat verdiniz bugüne kadar. Rollerinize nasıl hazırlanıyorsunuz?

HAKAN SALINMIŞ: Role hazırlık konusu biraz uzun ve zahmetli üstelik hangi rolü oynayacağınıza göre çok değişkenlik gösteren bir şey ama genel anlamda genel prensipler olarak bir kere karakter derinliğini bulmaya çalışıyorum. Bununla ilgili oynayacağım karakterin özel yaşantısı, hayatı, hayatına dair yazılı olan veya yazılı olmayan bütün kısımları tamamlamaya çalışıyorum ve mutlaka hepsinin bir müziği bir melodisi oluyor kafamda onu bulmaya çalışıyorum. Böyle oluyor bazı roller özellikle dönem işlerinde biraz daha zor ve sıkıntılı ama oynadığım bazı karakterlerde de günlük hayattan çok karşılığı olan oluyor onlara hazırlanmak daha kolay oluyor tatbikî.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Birbirinden renkli karakterlere hayat veriyorsunuz. Bir oyuncu olarak sizce tiyatroda oynamak mı daha zor, yoksa kamera önünde oynamak mı?

HAKAN SALINMIŞ: Aslında ben bir oyuncu olarak çok ayırt etmiyorum tiyatroda kamera önünde olmakta ikisi de aslında çok kolay değil ama insanın severek yaptığı bir meslek ve bunu çok önemli bir şey olduğunu düşünüyorum, öyle olunca da zorlanmak demeyelim de üstüne biraz daha fazla çalışmak gerekiyor. Tabi tiyatroda canlı olarak ve tekrarı olmadan karaktere hayat vermek durumundasınız sanki orda biraz daha özenli ve dikkatli olmak gerektiğini düşünüyorum ama sonuç itibari ile ikisi de işimizin bir parçası ikisine de gereken önemi ve özeni göstermeye çalışıyorum                     

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Son dönemlerde herkes oyuncu olmak istiyor. Oyuncu olmak kolay mı? Bu yolda ilerlemek isteyen arkadaşlara nasıl tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

HAKAN SALINMIŞ: Bu oyuncu olma hevesi herkes için geçerli bir şey çok iyi ve keyifli bir iş yapıyoruz doğal olarak da insanlar da buna özenip oyuncu olmaya çalışıyorlar. Oyunculuk zor bir iş ama bunun için ben bütün öğrencilerime de söylüyorum tanıştığım ve karşılaştığım insanlara da söylüyorum sevgili Muhsin Ertuğrul’un bu konuda bir sözü var ve bu çok iyi bir örnek gerçekten de tam lafın karşılığı. Muhsin hocaya sormuşlar oyunculuk nasıl kolay mı diye o da çok kolay yalnız ilk 30 yılı biraz zor geçiyor demiş. Yani tecrübeyle kazanılacak bir şey oyunculuk dediğiniz şey biraz çalışma üstüne tecrübe işte o zaman 30 yıl gerekiyor o zaman.

 

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Korona virüs salgınından en olumsuz etkilenen alanların başında kuşkusuz tiyatrolar, özellikle de özel bağımsız tiyatrolar geliyor. Tiyatronun geleceğini nasıl görüyorsunuz?

HAKAN SALINMIŞ: Herkesin bildiği gibi tiyatro tarihi çok eskiye dayanıyor insanlık tarihi ile eşdeğer aslında ve her dönem bu günkü gibi olmasa da her dönem için tiyatronun karşısına mutlaka bir zorluk çıkıyor bazen hastalıklar oluyor  salgın hastalıklar şimdi olduğu gibi bazen siyasi otoritelerin baskısı çok fazla oluyor ama tiyatro bütün bunlardan tarih boyunca hep bir çıkış noktası bulmuştur ben öyle inanıyorum ve hiçbir zaman yeri doldurulamaz  bu gün sinemayla televizyonla bunun dijital ortamlarda yapılmaya çalışılıyor deneniyor ama tiyatronun kendine has bir gerçekliği var bu gerçeklik hiç kaybolacak bir şey değil aktörle seyircinin yüz yüze buluştuğu yazarının yönetmenin yüz yüze buluştuğu bir sanat bu yüzden elbette ki her dönem zorlukları var şu dönem biraz daha ağırlaştı ekonomik olarak özellikle ama buradan da bir çıkış yolu bulacaktır ben hiçbir konuda olmadığı gibi bu konuda da umutsuz değilim sanıyorum biraz sıkıntı çekeceğiz ama bu sıkıntılar özellikle tiyatroda yeni yaratıcılıklara sebep oluyor ve enteresan değişik şeyler de görebiliriz diye düşünüyorum bu da bir umut teşekkürler.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Son olarak takipçilerimize Ve Hatay hakkında neler söylemek istersiniz?

HAKAN SALINMIŞ: Hatay için söylenecek o kadar şey var ki Hatay değince benim aklıma hemen medeniyetlerin ve kültürlerin huzur ve güvende bir arada yaşadıkları bir şehir olarak geliyor aslında. Dünyaya örnek olması gereken bir yer, zaman zaman sarsıldığımız ne yazık ki dönemler oluyor tabi ki bu Hatay için de geçerli ama oradaki kültürel miras bunun dışına çıkamaya çok izin vermiyor anladığım kadarıyla çünkü ben hataya geldiğimde mutlaka bir sinagoga da bir kiliseye de bir camiye de uğruyorum. Güzel mozaik müzesini geziyorum güler yüzlü insanlarla karşılaşıyorum Hatay da bunlar çok çok eskiden beri gelen kültürel bir miras. Hataya güler yüzlü insanlar da dâhil o yüzden Hatay’ın çok özel bir yeri var fırsat buldukça geliyorum, tüm Hataylılara ve sizinle birlikte olan herkese içten saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum dostlukla kalın diyorum hoşçakalın.


TARİH
12.05.2021
OKUNMA
Bu Haber 267 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları