ADNAN ARSLAN
Cenaze Namazını ayakkabılarla kılabilir miyim

Soru: Cenaze Namazını ayakkabılarla kılabilir miyim? Tabanlarına  basmak gerekir mi?

Cevap: Evet, kılabilirsiniz. Ayakkabıların tabanına basmak da gerekmez. Yeter ki ayakkabılarımız namaza engel olan pisliklerden temiz olsun. Temiz çamur necaset değildir. Sadece cenaze namazlarında değil bütün namazlar ve secdelerde (tilavet, şükür secdesi gibi.) bedenimizin, elbisemizin, ayakkabılarımızın ve namaz kılacağımız yerin pisliklerden temiz olması farzdır. Aksi taktirde temizliği yaptıktan sonra namazı iade etmek gerekir. Özellikle yedi azamızın namazda değdiği yerin temiz olması farzdır. İki el, iki diz, iki ayak ve bir de burunla beraber alnı koyacağımız yerin necasetten temiz olması gerekir. Fıkıhta buna necasetten taharet denir.

 

Soru:“ Vallahi abimin evine gitmeyeceğim“ diye yemin ettim. Daha gitmedim ama yemin keffaretini ödemem caiz midir?

Cevap:Hayır, keffareti ödemeniz gerekmez. Çünkü daha yemininiz bozulmadı. Abinizin evine gittiğiniz an yemininizi bozduğunuz için (ki doğrusu bu tür bir yemin edildiğinde yemini bozmak gerekir. Çünkü sıla-i rahim vaciptir.) size yemin keffareti gerekir. Eğer yemin bozulmadan keffaret ödenirse sadaka olur. Yemin bozulduktan sonra tekrar keffareti ödemek vaciptir.

 

Soru:Bir kimse kızına; “vasiyetim olsun, ölürsem bana arkamdan Hatim okut“ diye söylese, kızı bu vasiyeti yerine getirmek mecburiyetinde midir ?

Cevap:Hayır, mecbur değildir. Dinimiz Hatim okutmayı değil, kendimizin Kur'an’dan bildiğimiz yerleri veya Hatim okumamızı bize  tavsiye etmektedir. Hele parayla, önceden anlaşarak Kuran-ı Kerim’i okutmak haramdır.

Bu ve benzeri farz ve vacib olmayan (farz ve vacib olan vasiyetler; hac, yemin ve oruç keffareti, kurban,borç vs.) vasiyetler, yakınlardan yapılması istenirse, yakınlar serbesttir. İster yerine getirir, isterse getirmez.

Kuran-ı Kerim’i okumak tabi ki ibadet ve sevaptır. Bu sevabı annesinin-babasının ve istediklerinin ruhuna bağışlayabilir. Hayattakilerin ölüleri için yaptıkları hayr-u hasenat onlar için rahmet olur.

 

Soru:Yemeğe başlarken “Besmeleyi“  unuttuğumuzda ne yapmalıyız?

Cevap:Özellikle sofranın büyükleri yemeğe başlarken “Besmeleyi” duyulacak şekilde söylemeli ve hatırlatmalıdır.

Eğer yemeğin başında “Besmeleyi “ unutursak, hatırlayınca;" Bismillahi ala evvelihi ve ahirihi” (başında ve sonunda yemeğime Allah’ın (c.c.) adıyla başlıyorum.) deriz.  Sonunda eğer herkes yemeğini bitirmişse “Elhamdülillah” deriz.  Yok eğer sofrada yemeğe devam edenler varsa, “Elhamdulillah” ı duyulacak şekilde değil, içimizden söyleriz.


TARİH
03.06.2021
OKUNMA
Bu Haber 620 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları