MUSTAFA ÖZKOCA
ABYE GİRECEĞİZ DİYE ...

Yıllardan bu yana Türkiye'nin gündeminden hiç eksilmeyen Avrupa birliği'ne girme hayali hep askıda beklerken yaklaşık 10 yıldır yanı başımızda seyreden Suriye iç Savaşı'ndan sonra bırakın Avrupa birliği'ne girmeyi Suriye sanki bize girdi.

Yıllardır Baba Esad'ın çizdiği Suriye haritasında Hatay Suriye içerisinde gözükürdü şimdi buna hiç gerek kalmadı kapıları açtı Suriyeliler içeri girdi zaten.

Eskiden Arap ülkelerine gidenler geldiklerine bizlere anlatırlardı Araplar dükkanlarını öğlen vakti açarlar 3-4 saat çalışıp sonra tatil yaparlar diye.

Şimdi bu durum bizde yaşanmaya başladı adeta sabahtan bakıyorsun iş yerleri açılmamış 10'da 11'de dükkanlar açılıyor.

Eskiden esnafımız sabahın erken saatlerinde siftah yapıp işinin bereketli olması için ya Allah bismillah deyip işine başlardı.

Şimdi ise tam tersi gitgide tembelleşiyoruz sanki kimse sabah dükkanını erkenden açıp kısmetini beklemez olmuş.

Suriyeli sığınmacılar gibi geç açma alışkanlıkları başladı.

Ben bundan 30-40 yıl önce çocukluğumda sabah erkenden işe giderken Çarşı esnafının dükkanlarını açtığını sabahın erken saatlerinde bile işyerlerinin hizmet verdiğini görürdük şimdilerde tam tersi olmaya başladı.

Aslında Atatürk'ün de dediği gibi Türk milleti zekidir çalışkandır sözü çürümeye başladı adeta biz de Suriyeliler gibi tembelleşme ye başladık toplum olarak.

Son 2 yıldır yaşanan pandemi süreci artan ekonomik işsizlik tabii ki insanları çaresizliğe sürüklemiş olabilir esnaflar borcunu ödememiş olabilir bunalımda olabilirler bu gayet normal bu süreçte.

Ama biz Türküz Türk gibi çalışmamız lazım çalışan demir pas tutmaz biz dükkan larımızı erkenden açıp siftahımızı yapıp ya Allah dediğimiz zaman bizleri hiçbir şey yıkamaz.

Allah'ın izniyle bu ekonomik süreç ve pandemi İnşallah bitecektir o zaman esnafımızın yüzü gülecektir inşallah


TARİH
10.06.2021
OKUNMA
Bu Haber 75 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları