ADNAN ARSLAN
Sabah Namazı vaktinde kaza namazı kılabilir miyim

Soru: Sabah Namazı vaktinde kaza namazı kılabilir miyim?

Cevap: Evet,kılabilirsiniz. İkindi namazından sonra,Akşam namazından önce de kaza namazı kılınabilir. Bu üç zamanda nafile namazı kılınmaz. Güneş doğarken, öğlen namazı vakti yaklaşırken ve akşam batarken, bu üç kerahat vaktinde kaza da nafile de kılınmaz.

Soru: Bir kimsenin Eşi (hanımı) mahremi midir yoksa namahremi midir?

Cevap: İkisi de değildir.

Mahrem; Ebediyyen nikah caiz olmayıp, evlenmeleri kesin haram olanlardır. Anne, baba, hala, teyze, dayı, amca, kardeşler, torunlar, yeğenler  gibi. Süt emmeden dolayı meydana gelen nikah haramlığı da kişiyi mahremler arasına sokar. İki süt kardeşin evlenmesi ebediyyen haramdır.

Namahrem; Nikah caiz olanlardır. Yani birbiriyle evlenmesi mubah olanların hepsi bu gruba dahildir.

Evli çiftler birbirinin ne mahremidir ne de namahremidir. Helali’dir. Helal yapan nikah akdidir.

Soru: Yemin keffaretinde sıralama nasıldır? Bu sıraya uymak gerekli mi?

Cevap: Yemin keffareti ayet-i kerime ile sabittir.

Bu konuda ayet-i kerimeye dikkat edilirse, keffaret sıralamasında (veya, yahut, ya da,  manaları ifade eder ) ile  (tertib ve takib ifade eder)  ifadeleri farklı manadadır.

Buna göre yemin keffareti;

ya 10 fakiri yedirmek,

yahut 10 fakiri giydirmek,

ya da bir köle azad etmektir.

Kim (bu imkanı) bulamazsa onun keffareti üç gün oruç tutmaktır.

Yedirme veya giydirme veya köle azadı tercihe bırakılmıştır. Kişinin bunlara gücü yetmez veya imkân bulamaz ise işte o zaman üç gün oruç tutması gerekir.

Zengin biri yeminini bozduğunda “ben üç gün oruç tutayım“ demesi caiz değildir. Evvela öncekilerden birini tercih etmelidir.

Soru:Üzerinde Allah lafzı, Ayet-i Kerime yazılı veya Kabe resmi olan seccadede namaz kılınır mı?

Cevap: Allah ( cc ) lafzı, Ayet-i Kerime vb. yazılı seccade, halı ve buna benzer sergilerin yere, ayak altına serilmesi caiz değildir. Kabe-i Muazzama vb. resimli seccadeler üzerinde namaz kılmak mekruhtur. Kılınan namazın iadesi gerekmez. Ancak, huşu içerisinde ibadet yapmak isteyenin dikkati dağılabilir. Şüphesiz namazda ayakta iken secde mahalline bakarız. Secde mahallindeki her türlü resim vb. namazda huşûya mani olabilir. Onun için, seccadeler sade olmalıdır.

Soru:  Tarlada, bağda, piknikte vs. hanımefendiler namazı oturarak mı kılmalıdır?

Cevap: Sağlıklı bir hanımefendi hangi ortamda olursa olsun, farz ve vacip namazı oturarak kılamaz. Farz ve Vacib namazların kıyamı erkekler için olduğu gibi hanımlar için de Farzdır. Terki namazın iadesini gerektirir. Sehv Secdesiyle de namaz tamamlanmış olmaz.

Fakat Nafile Namazların (Sünnet Namazların) Kıyamı Sünnettir. Oturarak da kılınabilir. Sünnet namazların kıyamının terki Sehv Secdesini gerektirmez.

Soru: Arazide arı kovanlarım var. Bal üretiyorum. Zekat vermem gerekir mi?

Cevap: Evet, gerekir. Ürettiğiniz baldan dolayı öşür yani onda bir ( 1/10 )zekat vermeniz gerekir. Çünkü bal, arı tarafından toprak mahsulu olan çiçeklerden elde edilir. Örnek ; on kilo bal elde ettiysek bir kilosunu veya kıymetini muhtaçlara vermemiz gerekir.

Bal ticareti yapan tüccarlar ise kırkta bir ( 1/40 ) Allah makbul eylesin inşallah


TARİH
10.06.2021
OKUNMA
Bu Haber 554 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları