MUSTAFA ÖZKOCA
DENİZ SALYASI İNSAN HIRSI

DENİZİN SALYASI OLMAZ DOYMAK BİLMEZ İNSAN HIRSININ SALYASI 0LUR..

Yaklaşık iki haftadır Türkiye'nin gündemini meşgul eden Deniz salyası Marmara'dan başlayarak Ege kıyılarını da kaplayarak Türkiye'mizin güzelim denizlerine ihanet edenlerin yüzlerine vura vura ilerliyor maalesef.

2007 yılından bu yana çevre bakanlığına sunulan raporlarda Marmara'da faaliyet gösteren fabrikaların çeşitli kimyasal atıklarının filtreleme sistemlerinin çalışmadığı bu yüzden ileride çok büyük çevre felaketlerine yol açacağı belirtilirken anlaşılan herkes kulaklarını tıkamış.

İşte 15 sene kadar önce çevrecileri dinlemeyenlerin şimdi her zaman her şeyde olduğu gibi günah keçisi arayarak 2 yıldır CHP'li belediyelerin başta olduğunu belirterek İmamoğlu'nun İstanbul'u kazanması ile Deniz salyasının çoğaldığını belirtmeleri kendilerini ne kadar gülünç duruma düşürdüklerini gösterirken ne kadar cahil olduklarını gün yüzüne çıkardı.

Aslında bunların ki cahillik değil bile bile kendi çirkefliklerini yıllardan bu yana çevre bakanlığının Marmara'daki dev sanayi fabrikalarına göz yumma larının sonucu olarak denizlere geçilemez oldu.

Tam da yaz aylarına girdiğimiz bu dönemlerde insanlarımız denize giremeyecek denizler tamamen kapatıldı bunun sorumluları neden Adalete hesap vermiyor.

Pişkin pişkin çıkıp suçu başkalarına atıyorlar. Kardeşim sanayi bölgelerine belediyeler mi bakıyor Çevre bakanlığı mı verin yetkileri belediyelere o zaman suçlu belediyeler olur.

Türkiye'nin dört bir tarafında çalışan maden ocakları dağları kevgirle çeviren altın madenleri siyanürler ile zeytin ağaçlarının diplerine bırakırken, fabrikaların kimyasal atıkları nehirlere derelere ve oradan denizlere akarken ölen balıkları görmezden gelen körler şimdi daha büyük bir tehlike ile karşı karşıyadır.

Koskoca Denizi temizlediğiniz hadi ya dipteki pislikler ne olacak balıklarımız ve canlı bitkilerin hepsi öldü bunun hesabını kim verecek?

20 yıldır iktidarda olanlar çevreyi korumakla yükümlü olan Çevre bakanlığı ne iş yapar kaç kere bu fabrikalara ceza kestiler kaç kere kapatma cezası verdiler?

KOSKOCA BİR HİÇ

Türkiye'nin sanayi bölgesi olan Marmara'da başlayan deniz salyası Ege'ye ulaşıp aşağıya Akdeniz'e yetişmesi halinde bir yıldan beri beklenilen Türkiye'nin bacasız sanayisi olan turizmi derinden etkileyecek.

Deniz salyasını gören yabancı turistler memleketimize gelmekten vaz geçeceklerdir bir an önce buna çözüm bulmak gerekir.

20 yılın pisliğini kusmaya başlayan denizlerimiz içine atılan pisliği insanlığa geri iade ediyor.

Bu denizler pis miydi hayır bu denizleri kim kirletti insanoğlu doymak nedir bilmeyen aç gözlü sanayiciler filtrelerini maliyetli olduğu için takmayanlar ya bunları denetleyen yetkililer suçlu.

Dev sanayi hamlesi adı altında Ticaret adına daha çok para kazanmak adına doğayı katledenlere kim dur diyecek bunlara yasal izinleri verenlere görmezden gelenlere denizler en büyük cevabı verdi şimdi içinde biriken pisliği kusmaya başlayarak.

20 yıllık çürümüşlüğün resmidir bu denizlerdeki kirlilik insan oğlunun ne kadar doğa düşmanı Allah'ın ona verdiği bu güzellikleri katletmek için adeta yarışır duruma gelmiştir.

Bir an önce yetkililerin bu duruma el atması sanayi bölgesindeki tüm şirketleri denetleyerek temizliğe bir an önce başlaması gerekmektedir Denizi temizlemek bir şey değiştirmez önce şirketleri denetlemek lazım.

Şirketler pisliğini bırakmadığı sürece Deniz temiz kalır şirketler pislik bırakıyor siz denize döküleni temizleyeceğiz diyorsunuz önce pisliğin kaynağını kurutun lütfen.


TARİH
17.06.2021
OKUNMA
Bu Haber 201 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları