MEHMET ÇAĞLAR
BİRİKİM YAPARKEN SİBER TEHLİKELERDEN KORUNUN

Tüm dünyada ve ülkemizde son dönemde hızla yaygınlaşan ve yeni ekonomik düzenin hayatımıza kazandırdığı en büyük değişimlerden biri olan kripto para, aynı zamanda dijital ortamda çok sayıda dolandırıcılık, siber saldırı ve farklı tehditleri de beraberinde getiriyor. Her geçen gün sayıları, türleri ve verdikleri hasarlar artan siber tehditler, kullanıcı zafiyetleri olmak üzere internete bağlı cihazlar ve farklı teknolojik cihazlardaki güvenlik açıklarını kullanıyorlar. Yeni bir birikim aracı olarak kabul edilen ve gelecekte de gündemi daha sık meşgul edeceğe benzeyen kripto paralara yatırım yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Her şeyin olduğu gibi kripto para borsalarında ve işlemlerinde de eş zamanlı olarak sahte birçok unsur ortaya çıktı. Sahte kripto para borsaları, kendilerini meşru bir değiş tokuş platformu gibi konumlandırıyorlar ve farklı yöntemlerle kullanıcılarını daha fazla yatırım yapmaya teşvik ediyorlar. Bazıları rakiplerine oranla daha fazla faiz ya da daha düşük ücretle satın alma imkanı da sunduğundan birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Sen de herhangi bir dolandırıcılıkla karşılaşmamak için tanınmış, kurumsal ve büyük gruplara bağlı borsalarda işlem yapmayı tercih etmelisin. Ek olarak böyle durumla karşılaştığında hızla bunu ilgili makamlara da bildirmelisin.

Kripto ile paranı biriktirmeye ve çoğaltıp tasarruf elde etmeye çalıştığında karşılaşabileceğin en büyük siber tehditlerden biri de sanal kimlik avlama. Kripto dünyasında işlem yapmak için girilen kimlik bilgileri ve kişisel veriler farklı yöntemler kullanılarak kopyalanıyor ve kötü amaçlarla kullanılabiliyor. Özellikle e-mail, mesaj gibi yöntemlerle gönderilen maillerdeki bağlantılara tıklandığında, siber dünyada bilgilerin çalınabiliyor. Bunun için resmi kurumların sitelerinden, mutlaka farklı güvenlik programları eşliğinde bilgilerini paylaşmalı, bilmediğin yerden gelen her şeyi hemen silmelisin.


TARİH
19.06.2021
OKUNMA
Bu Haber 211 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları