MEHMET ÇAĞLAR
ÇOCUKLARIMIZI TELEFONDAN UZAK TUTMANIN YOLLARIAnchor

Teknoloji bağımlılığı günümüzün en büyük sorunlarından biri ve bu durum en çok da çocukları etkiliyor. Günlerinin büyük bölümünü teknolojik cihazlarla geçiren bilgisayar, tablet ve telefon başından ayrılmayan çocuklar, zamanla çok farklı ruhsal, fiziksel ve sosyal sıkıntılar yaşıyorlar. Burada biz ebeveynlere büyük görevler düşüyor ve çocuklarımızı özellikle telefon başından uzak tutmak için bir şeyler yapmamız gerekiyor. İşte çocuğunu telefon bağımlılığından kurtarmana yardımcı olacak birkaç öneri.

Çocuğunun telefon ya da genel olarak teknolojisi bağımlısı olup olmadığını anlayarak işe başlamalısın. Bunun için de günlük hayatı içerisinde onu gözlemlemeli ve teknolojik cihazlarla olan temasını gözlemlemelisin. Eğer çocuğun telefonu sık sık kontrol etme ihtiyacı duyuyorsa, diğer insanların yanında olsa bile sürekli telefonuna bakıyorsa, sosyal ortamlarda bile telefona bakıp duruyorsa, telefon olmadığında şikayet ediyorsa telefon bağımlısı oluyor denebilir. Bir anne baba olarak bu teşhisi koyduktan sonra öncelikle onunla konuşmayı, durumu anlatmayı ve birlikte neler yapmanız gerektiğini açıkça konuşmalısın.

Telefon bağımlılığını önlemenin en etkili yollarından biri süre sınırlaması koymaktır. Çocuğun eğer fiziksel ve ruhsal olarak telefona aşırı derecede bağımlı değilse ve psikolojik hastalık seviyesine gelmemişse, gün içerisinde belirli saatlerle sınırlayarak bu sorunun üstesinden gelebilirsin. Eğer çocuğun okul çağındaysa bunu yapman daha olay olacaktır çünkü gün içerisinde okul, ders vb. zaman dilimleri onu oyalayacaktır. Yapman gereken çocuğunla birlikte günlük bir plan çizmek ve bu planın içerisinde telefona sınırlı vakitler ayırmak. Böylelikle kontrol de sen de olacaktır.

Çocuğunun telefon bağımlılığının önüne geçmek ve onu bu teknolojik cihazdan uzaklaştırmak için yapabileceğin diğer bir şey de alışkanlıklarını değiştirmek. Telefonun yerine bir başka şeyi koymalı, bunun da eğlenceli ve onun yapmak isteyeceğin bir şey olmasına dikkat etmelisin. Tabi öncelikle bunun için sen de teknolojiden biraz uzak durmalı ve onunla vakit geçirmelisin. Onu telefondan uzaklaştırmak için sosyal bazı aktiviteler yapabilir, spora gidebilir, birlikte kitap okuyabilir ya da oyunlar oynayabilirsiniz.

Çocuklarında telefon bağımlılığı oluşmasını sağlayacak en önemli noktalardan biri de birlikte yenen yemeklerdir. Birçok aile, anne ya da baba yemek sırasında çocuklarını susturmak ya da yemek yemelerini sağlamak için onların eline telefon verir. Bu telefon bağımlılığına giden neredeyse ilk adımdır. Bunu engelle ve yemekler sırasında, tıpkı eski zamanlarda olduğu gibi sohbet et ve bir şeyler paylaş. Böylelikle çocuğun da ailece yenen bu yemeklerin telefon oynamak için bir bahane olmadığını ve sosyalleşme ortamı olduğunu görecek ve öğrenecektir.


TARİH
31.07.2021
OKUNMA
Bu Haber 197 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları