HAYRETTİN OĞUR
GASTRONOMİ KENTİ

Gastronominin yeni kenti,Hatay. Hatay,bunu fazlasıyla hak ediyor. Zengin mutfağı ve yüzlerce yöresel özel ürünleriyle Hatay,artık Gastronomiyle de anılmaya başlandı. Bu gayet güzel ve yerinde bir gelişmedir. Geçmişten bugüne gelen geleneksel ev yapımı yemekleriyle ve organik ürünleriyle daha da ileriye gidecektir. Hatay’ın önü açık!.

Bu alanda 600’ün üzerinde özel ürünü ve yöresel çeşitleriyle turizme de açılmak mümkün.Zira son senelerde bu özellik turizme de yansımaya başladı. Mutfak ve özel yemek kültürü,sosyal alanda turizmle birleşmeye başladı. Verimli topraklarından çıkan ürünleri de eklerseniz,gelişmenin ne kadar iyi durumda olduğunu görürsünüz.

Gastronomi Kenti Hatay İçin Bir De “Gastronomi Evi” Kurulmuş Durumda. Burada yöresel yemekler ustaların yönetiminde yapılıp sunulmaya devam ediliyor. Gelen konuklar Gastronomi Evi’ne giderek,bu özel tatları alabiliyorlar. Orada bu konuda çeşitli kurslar da düzenleniyor.Yeni ustalar,yeni aşçılar yetiştiriliyor. Hatay’ın mutfağı yaşatılıyor!

Bu anlamlı gelişmenin yanında,bir de tescil edilen,coğrafi işaret alan ürünlerimiz de mevcut. Şu ana kadar Hatay’a özgü dokuz ürün tescil edilmiş durumda. Bunlara yenilerinin de ekleneceğini biliyoruz. Bu sayı git gide daha da artacak. Bu konudaki çalışmalar hiç durmadan devam etmektedir. Yeni tesciller de gelecek.

Hatay;tarihi,uygarlığı,gastronomisi,medeniyeti,turizmi ile geleceğe emin adımlarla ilerliyor. Hoşgörünün,kardeşliğin kenti Hatay,dünya’ya açılmaya başladı. Artık bütün dünya bu güzel kenti tanımaya başladı. Ne Güzel!.

 


TARİH
10.09.2021
OKUNMA
Bu Haber 318 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları