HAYRETTİN OĞUR
NOSTALJİ

Bugün geçişe doğru bir yol alalım. Geçmiş günlere,yıllara.. Nostaljiye doğru!. Hatırlar mısınız? Bir zamanlar eski değirmenler vardı. Yel değirmenleri,su değirmenleri,taş değirmenleri hala aklımızda. Yavaş-yavaş ama,heybetli dönerlerdi. Onlar döner,zaman kısalırıdı. Onlar döner,ekinler ufalırdı. Ufak-ufak..

 

Buğdaydan saf unlar böyle yapılırdı. Bulgurlar da. O eski değirmenlerin dönüşü eski melodilere benzerdi.Unutulmayacak farklı sesleri vardı.Değirmenin sesi hasretleri delip giderdi. Bir de mengene denilen zeytin makinaları vardı. Makine değiidi sanki. Küçük bir fabrika gibiydi.Oradan halis zeytinyağı çıkardı.Ayrıca,köz üstünde sacta ekmek pişirilirdi.Bir de tandır’da.. Her ikisi de muhteşemdi!. Sahi,nereye gitti onlar?

 

Şimdi artık onlar tarih oldu.Hayallerde yaşıyorlar. Güzel hayallerde!. Nostaljinin,mazinin güzel hayaliydi bu. Artık gelmezler. Hatıraları bize kaldı,bizde kaldı. Anlamlı hatıralar bunlar. Bir bütün olarak eski geleneksel sanatlar,geçmiş araçlar hep anıların içinde kaldı. Anıları,hatırları bile güzel.

 

Bunların yerine geçen,gelen her şey şimdi daha hızlı akıyor,gidiyor.Eskiler yavaş,yeniler hızlı!. Zaman bu yöne aktı hep. Hızlandı her şey. Duygular,sevgiler hariç her şeyde bir değişim oldu. Yenilendi.. Şunu da belirtmekte fayda var,yeni olan her şey her zaman heyecan verir. Yeniden başlamak gibi sanki.

 

Geçmişin hatırası,bugünün işlevi,yarının ümidi iç içe gider durur. Ama,her zaman gelecek daha önemlidir. Daha farklıdır,daha heyecanlıdır. Güzelliklerle Dolu Bir Yaşam Diliyoruz!.


TARİH
13.09.2021
OKUNMA
Bu Haber 258 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları