HAYRETTİN OĞUR
ESKİ HAVALAR

“Zeytin Hasadı Başladı Mı,Yaz Bitti,Demektir..” Eskiden öyle derlerdi. Zeytinlerin,olgunlaşıp,toplanmaya başlamasıyla yeni bir mevsime girildiği söylenirdi. Tahminleri böyleydi. Eskiden hava durumları buna benzer yöntemlerle anlatılmaya çalışılırdı. Şu anda zeytinin hasadı yeni başladığına göre,yazın sonu geldi..

 

Bu tahminler yıllar önce havalar için,günler için,aylar için,hatta yıllar için de yapılırdı. Fırtınaların durumu da böyle anlatılırdır. Bu tahminler tutar mıydı,tutmaz mıydı? Tam olarak bilmek zor. Fakat,onlar geçmişteki tecrübelerine dayanarak bu yöndeki tahminleri kendilerine göre yapmaya çalışırlardı. Elbette,bilimsel yönü yoktu.

 

Meyvelerin durumuyla,havanın esme yönüne göre yapılan o tahminler artık çok geride kaldı. Bilim,bu konuda çok ilerledi,çok yol aldı. Hikayelerin,masalların yerini gerçek öyküler almaya başladı. Bilim gerçektir. Artık hava durumları çok yakın bir şekilde tahmin ediliyor. Hem de birkaç gün,birkaç hafta sonrasına. Bunun da faydaları çok.

 

Bilimsel çalışmalar hep insanlığın geleceği,rahatı için yapılıyor. Bir de zamanı için. Zamanı daha verimli hale getirmek ve hayatı daha da kolaylaştırmak için bilim adamları sürekli yeni buluşlar,yeni çalışmalar yaparlar. Bilim yeniliktir de!. Geçmişin üzerinde şekillenen bu olumlu icatlar her konuda ilerlemeye devam etmektedir.

 

Eski havaların yerini yeni,eski tahminlerin yerini de bilimsel veriler aldı. Ama,sevginin,mutluluğun yerini hiçbir şey alamaz. Onlar hep aynı kalacak. Sevgiyle,mutlulukla yaşam çok daha anlamlıdır,çok daha güzeldir!.


TARİH
15.09.2021
OKUNMA
Bu Haber 237 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları