MEHMET ÇAĞLAR
ORGANİK YAŞAM TARZI DOĞAYI KORUR

Son dönemlerde organik yaşam tarzına dönüş, bizlere olumlu bir geleceğin zeminini hazırlarken diğer yandan iklim krizi başta olmak üzere birçok sorun doğanın tahribatına neden oluyor. Aslında organik yaşam tarzını benimseyerek çevreyi korumak mümkün.

Ekolojik sistemdeki kaybolan dengeyi yeniden inşa etmeye yönelik, insana ve çevreye dost üretim yönelimlerin desteklendiği, kimyasal veya katkı maddesi kullanan ve doğanın tahribatına yol açan tüm uygulamaların karşısında duran bir yaşam biçimidir.

Günümüzde tüm dünyanın muzdarip olduğu birçok çevre sorunu bulunuyor. Bu sorunların başında ise çölleşme, ormansızlaşma, ozon tabakasının tahribatı, hava, su ve toprak kirliliği, biyolojik çeşitliliğin azalması, doğal kaynakların tükenmesi, kimyasal atıklar, deniz ve okyanus kirliliği, orantısız plastik kullanımı ve okyanusların asitlenmesi geliyor. Peki neler yapabiliriz?

Günümüzde küresel ısınmaya bağlı olarak en büyük dertlerimizin arasında su israfı yer alıyor. Bu noktada dişini fırçalarken, duş alırken, lavaboyu kullanırken suyu dikkatli kullanmaya özen göstermelisin. Ayrıca evindeki elektronik ürünleri tercih ederken tasarruf kriterlerine önem vermelisin.

Fosil yakıt kullanımını azaltarak çevreyi büyük oranda koruyabilir ve doğanın yaralarını sarabilirsin. Doğalgaz veya fosil yakıt temelli ısıtma sistemleri yerine güneş panellerini tercih edebilir, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasını teşvik edebilirsin. Ayrıca araç seçiminde de yeni nesil sıfır emisyon ile çevre dostu hibrit araçlara yönelebilirsin. Son olarak kısa mesafelerde bisiklet gibi çevre dostu ulaşım araçlarını kullanabilirsin.

Organik yaşam tarzı, çevre dostu bir birey olmanı sağlayacaktır. Atıklarını ayrıştırarak ve mümkün olduğu kadar geri dönüşüme katkı sağlayarak tahribatın önüne geçebilirsin. Tek kullanımlık eşyalardan ziyade yeniden kullanılabilir ürünler tercih etmelisin. Şarj edilebilir piller, cam şişe, plastik olmayan alışveriş çantaları ve dolma kalemler gibi doğa dostu ürünler kullanabilirsin.

Organik yaşam tarzını benimsemen çevre dostu bir birey olman için önemli bir adım olacaktır. Ancak çevrendeki insanları da organik yaşam tarzına teşvik etmen ve bu yaşamı benimsemelerini sağlaman büyük bir toplumsal hareketin büyümesine katkı sağlayacaktır.


TARİH
18.09.2021
OKUNMA
Bu Haber 139 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları