HAYRETTİN OĞUR
YENİ EKONOMİ

Her alandaki değişmeler ekonomi dünyasına da yansıyor. Buna “Yeni bir ekonomi”” de diyebiliriz. Pandemi dönemi her şeyde olduğu gibi bu alanda da bir çok şeyin değişmesine neden oldu. Hatta,buraya farklı bir yansıması oldu. İktisadi verilerde,ticarette ve iş sahasında farklı durumlar ortaya çıkmaya başladı. Online/dijital alış-verişler ön plana çıktı.

 

Ekonomiler geçmişe göre değil,geleceğe doğru ayarlanmaya başlandı. Değerler daha da yükseldi. Maliyetler de öyle.. Fakat,bu yeni durumun akışı,gidişatı daha hızlı oluyor;demek mümkün. Bütün dünyanın ticari konuları,endeksleri yenilenmeye başlandı. Bu konunun ne kadar önemli olduğunu rakamlar da ortaya çıkarıyor. Yani,burada bir azalma söz konusu değil.

 

İhtiyaçlarda nasıl bir azalma,gerileme olmazsa,alış-verişte de bu böyledir. Temel ihtiyaçlar her zaman ön planda oldu,olmaya da devam edecek. Bunun yanında hizmetler de ayrı bir önem kazanmaya başladı. Yerinde,zamanında hizmet olgusu yerleşti. Yardımlaşma konusu da daha da ileriye gitmeye başladı. Yardımlar ve destekler devamlı arttı.

 

Yeni eknonomi derken,yeni bir hayattan söz etmiyoruz. Şartların getirdiği bir farklılık bu. İnsan sağlığının her şeyden daha önemli olduğu bir yenilik bu. Yoksa,yaşam dünyası hep aynı. Pandeminin ekonomiye tam olarak yön verdiğini de söylemek durumunda değiliz. Ama,diğer alanlardaki değişimler gibi burada da yaşandı,yaşanıyor.Elbette,bu günler de geçecek..

 

Sağlık alanında yapılan çalışmalar olumlu sonuçlar vermeye devam ediyor. Özellikle “Aşı Kampanyası” çok başarılı sonuçlar veriyor. Toplum sağlığı için harcanan her çabaya herkesin tam olarak destek vermesi gerekir. Hayatınız;Gün Gibi,Güneş Gibi Olsun!.


TARİH
12.10.2021
OKUNMA
Bu Haber 342 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları