HAYRETTİN OĞUR
YÖRESEL OLSUN

Her ürünün her yerde,her zamanda mutlaka önemi vardır. Ama,yöresel olmasında daha çok önem ve fayda vardır. Herşeyden önce yörenin,bölgenin kendine has ürünü daha bir değer kazanıyor. Buna bir de organik durumunu da eklersek,fayda kat sayısı daha da yükselir. Bunun için çok özel çalışma yapmaya da gerek yok. "Yerinde olsun,yörede olsun,yeter!."

 

Son yıllarda bu konuda ülkemizde yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Yörsel ürünler,el sanatları,geleneksel sanatlar ve organik ürünler için yapılmakta olan bu çabalar da olumlu sonuçlar vermeye devam ediyor. Ayrıca,bu konu için teşvikler ve destekler de yapılıyor. Bu destekler geçmiş sanatların yaşatılması için,unutulmaması için yapılmaktadır.

 

İnsanın ömrü boyunca hep içinde,yanında kalan bu ve buna benzer ürünler;artık dünyaya da açılmaya başlandı. "Gastronomi" adıyla daha bir anlam kazanan bu çalışmalar için bir çok yeni projeler de yapılıyor,yapılmaya devam ediliyor. Bu alanda sadece üretim yapılmıyor. İstihdam için de yer ve kaynak sağlanmış oluyor. Bunun faydası çok!.

 

Gastronominin ve yöresel ürünlerin tanıtıma ve de turizme de katkıları olmaktadır. Çok yönlü ve hiç eskimeyen bir sektör yeniden canlanıyor diyebiliriz. Bunun yanında,geçmişin tarihi eserleri de bu durumdan olumlu etkileniyor. Yörenin mutfağını,lezzetlerini yerinde görmeye gelenler,tarihi ve kültürel yerleri de dolaşıyor. Hepsi bir bütün!.

 

Bu durumda,yöresel ürün yelpazesinin ne kadar geniş ve yararlı olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Bunun daha da gelişerek devam etmesini diliyoruz. Gelecek yıllarda ilk sıralarda yer alması beklenen bu çalışmalar devamlı desteklenmelidir. SAĞLIK VE MUTLULUK DOLU GÜNLER DİLERİZ..


TARİH
13.10.2021
OKUNMA
Bu Haber 370 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları