HAYRETTİN OĞUR
AKDENİZİN HAVASI

Dünyanın en güzel ikliminde biri Akdeniz’dedir. Belkide ilk sıradadır. Buranın havası,mevsimi doğal bir yapıya sahip. Doğanın hemen her şeklini,her güzelliğini,burada görmek,yaşamak mümkün. Tüm canlılar için olağanüstü özelliklere sahip bu bölgede,yıllardır bir çok uygarlıklar bulunmuş,yer almıştır.Akdeniz,uygarlığı beşiği oldu hep!.

 

Diğer bölgelerde,diğer deniz kıyılarında da mutlaka önemli yerler vardır. Her bölgenin kendine özgü yaşam koşulları ve durumları bulunur. Fakat,buranın geçmişten gelen binlerce özelliği olduğunu belirtmek gerekir. Sadece binlerce yıl değil,asırlarca. İkliminin ve toprağının verimli olması burayı tam bir canlı merkez haline getirmiştir.

 

Doğasının bu kadar farklı ve önemli olması onun yerini hep ayrı tuttu. Hemen-hemen her ayı,her mevsimi özel ve güzeldir. Yaşamın güzelliğindedir!. Burada,her çeşit bitki,bol miktarda su ve temiz hava hayatı daha bir anlamlı yapıyor. Tüm mevsimleri;ılıman,estetik ve coşkulu geçer. Akdeniz’de mevsim bam-başka!.

 

Tarihler boyunca,insanlar için hep çekim merkezi haline gelen bu bölgenin,turizm için de ayrı bir yeri vardır. Hemen her şehri turistlerin ilgisini gün geçtikçe daha çok çekmeye başladı. Sadece kentleri değil elbette.. Coğrafi konumu,tarihi,geçmişin izler,geçmişin mimarisyle de burası hep en öndeydi.

 

Bir başkadır Akdeniz’in havası!. Onun bu havası,hep özlenir,hep aranır,hep istenir. Her zaman tatlı,anlamlı ve canlı bir havası vardır. Hayatı güzelleştiren bu değerleri içinde bulunduran her bölge,her yer güzeldir,anlamlıdır!.


TARİH
21.10.2021
OKUNMA
Bu Haber 445 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları