MUSTAFA ÖZKOCA
DÖVİZ KURU MATBAA VE YAYINCILIĞI BİTİRDİ

Son günlerde yaşanan dolardaki aşırı artış her sektörü olduğu gibi kağıt sektörüne de olumsuz etkiledi.

Türkiye Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir artışla 12'yi geçen dolar hammadde ve kağıt sektöründe yükselişe geçerken bu sektörü endeksli olarak matbaa ve yayıncılık alanında bitirme noktasına getirdi.

2 yıldır süren pandemi süreci ve ardından dövizdeki aşırı şekildeki hareketlilik ham madde sıkıntısını zaten yaşayan kağıt sektörüne büyük bir darbe vurdu.

Kağıt sektöründeki dışa bağımlı olduğumuzu her seferinde söylememize rağmen şimdi Türkiye bu acı gerçekle karşı karşıya kaldı.

Kendin üretmediğin hiçbir şeyi dışarıdan aldığın sürece yani dışa bağımlı olduğun sürece onların söylediği fiyattan almaya ve vatandaşa satmaya mecbursun.

Türkiye bu hale nasıl geldi üretim sektörünü kapattılar, ve zarar gösterip dış sermaye sattılar.

Ne garip değil mi her ne hikmetse yabancı sermaye genellikle hep zarar eden yerleri satın aldı.

Yahu arkadaş madem zarar ediyor yabancı sermaye niye gelip bunları alıyor bu soruyu sormak lazım.

Her sektörde olduğu gibi basın sektörü de bitme noktasına geldi herkesin hammadde sıkıntısı ve döviz borcu var olmak zorunda çünkü hammadde döviz endeksli.

Uzmanlar yaklaşan kara kış nedeniyle bu krizin daha 6 ay çözülemeyeceğini, eğer böyle giderse çoğu işyerlerinin kepenk kapatacağını bunun da ekonomiye olumsuz etkileyeceğini belirtiyorlar.

Allah herkesin yardımcısı olsun bu duruma nasıl düştük bunun sebeplerini şuanki yöneticiler takkeyi önlerine koyup düşünmeleri lazım.

Doların düşmemesi, hammadede yaşanan kriz piyasanın ekonomik olarak daha da geriye gitmesine dip görmesine neden olacak.

Bir an önce yetkililerin yeni ekonomik programları açıklayıp piyasaya canlı para pompalamaları lazım.

Bu tip ekonomik krizlerde o ülkelerin ekonomisi düzgün olursa halkına yapacağı sosyal destekle ancak ayakta kalabilir yoksa sosyal patlamalar yaşanabilir.

ESEN KALIN....


TARİH
25.11.2021
OKUNMA
Bu Haber 111 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları