HAYRETTİN OĞUR
GASTRONOMİ BULUŞMASI

Gastronominin kalbi Hatay’da attı,diyebiliriz. Bu buluşmada,yüzlerce etkinlik yapıldı. Bu önemli organizasyon için şu başlık kullanıldı,”DÜNYA MUTFAKLARI HATAY’DA” Bu,sadece gıda sektörü için yapılan bir organizasyon değildi. İlin ve yörenin tanıtımı için de yapılmıştır.

 

Geçen hafta sonunda,iki gün ilimiz önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.Hem HATMEK salonunda hem de internet ortamında bir çok etkinlik yapıldı. Gastronomi’nin en önemli markaları buraya geldi. Yurt içinden ve yurt dışından bir çok firma bu organizasyonda yer aldı. Çokta güzel etkinlikler ve görüntüler ortaya çıkmış oldu.

 

Dünya’da bir çok ülke medyası canlı yayınlar,özet yayınları ve haberler yaptılar.Burada kullanılan tanıtıcı deyimler de çok farklı ve anlamlıydı.Örneğin;”Hatay’ın Gastronomi Hazineleri” “Hatay Mutfağında Deniz Ürünlerinin Gastronomik Değeri” "UNESCO Kenti Olmak” “Şarabın Anadolu Yolculuğu ve Peynir Rotası” “Gastronomi ve Mutfak Sanatlarında Kariyer Adımları” 

 

“Yerel Değerlerin Turizm Ürününe Dönüştürülmesi ve Coğrafi İşarete Uluslararası Bakış” “Gastronomi,Kültürel Miras ve Slow Food” “Gastronomi Turizminin Potansiyeli” ve “Kırsal Kalkınmada Kadın Gücü” gibi konular detaylarıyla ele alınmış oldu. Çokta verimli ve olumlu bir gıda fuar’ı oldu diyebiliriz.

 

Hatay,bu konuda da ön plandaydı,ilk sıralardaydı. Hem ev sahipliği hem organizasyon,hem de yöresel ürünleriyle İlimiz tam puan aldı. Bu ve buna benzer etkinliklerin artmasını ve devam etmesini diliyoruz.


TARİH
30.11.2021
OKUNMA
Bu Haber 323 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları