DUYGU ÜSTDAĞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN
PSİKOPATLARIN BELİRGİN ÖZELLİKLERİ!

Gündemden maalesef bir türlü düşmeyen cinayet haberlerini hemen hemen her gün görüyoruz…

Peki, bu katiller kim? Çoğu psikopat…

Gelin bu belirgin özelliklere bir göz atalım!

1.Empati

Psikopat bireyler diğerlerinden çok farklıdırlar. Empati, güven ve af gibi duygular beslemezler. Onlara güvenmiş ya da iyi niyet göstermiş olmanız size zarar vermeyecekleri anlamına gelmez.

2.Manipülasyon

Psikolojik manipülasyon, insanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri hâlde etkileme veya yönlendirme anlamına gelir. Fakat bu insanlar bunu yapmazlar, yara elde etme gereği duymadan direk acı vermenin tadını çıkarırlar.

3.Hareketlerde, Eylemlerde Tutarsızlık

Genellikle eylemler konusunda oldukça tutarsız davranırlar. Onların istedikleri her zaman daha önemli ve ön planda olmalıdır.Asla hatalı ve başarısız olduklarını kabul etmez aksine sizi suçlarlar.

4.Narsizim

Narsisizm veya özseverlik, kişinin kendi bedensel ve/veya zihinsel benliğine karşı duyduğu hayranlık ve bağlılık, kabaca tabirle kişinin kendisine aşık olması olarak tanımlanan bir terimdir.

Ve bu insanlar narsistirler. Başka insanları umursamadıkları gibi diğerlerinden üstün olduklarından da emindirler. Çoğu durumda yanılgı olsa bile insanları kandırdıkları zaman kazançlı çıkabilirler.

5. İki Yüzlüdürler

Çoğu zaman sizi şaşırtabilirler. Sevmediğini söylediği insanlara davranmış oldukları hoş görülü, sempatik tavırlar size ‘yoook artık’ dedirtecek tarzdadır.

Herkese yalan söyler ve bundan asla utanmazlar. Uyardığınız zaman ise olabilir ya da bu çok normalmiş gibi sizi geçiştirirler.

6.Çekicidirler

Psikopat bireyler son derece çekici ve bakımlı olabilir, bu sizi aslaaa yanıltmamalıdır. Konuşmaları ve ses tonu sizi etkileyebilir ama asla sizi yanıltmamalıdır. Hem bir örnek verelim isterseniz…

‘‘Hangi kadın psikopat olduğunu bildiği bir adamla evlenir?, Hangi erkek psikopat bir kadına aşık olur ve ya etkilenir’’ bence bu iki örnek yeterli olacaktır.

7.Kurallar Önemsizdir

Kural, yasak, adelet onlar için hiçbir şey ifade etmez, hatta oldukça gereksizdir.Ve sürekli baş kaldırmak,düzene uymamak için ellerinden geleni yaparlar.

8.Hep bir heyecan ararlar

Çok çabuk sıkıldıkları için sürekli bir heyecan arayışı içindedirler. Heyecanlarını bastırmak için diğer insanlara zarar vermek isterler.Bu zarar her zaman fiziksel olmak zorunda değildir, duygusal zarar ya da karşısındakini zaaflarından yaralamak onlar için yeterli gelebilir…

9.Küçük yaşlarda nasıl mı olurlar? Tabi ki OKUL ZORBASI..

Zorbalık zaten küçük yaşlarda kendini belli eder, genellikle okul dönemi sık sık kavga eden zorbalık gösteren bireyler bu davranışları ileri ki yaşlara taşımaktadırlar.

Hele ki sessiz insan görsünler bu onlar için bulunmaz nimettir, üstüne gider ve zorbalığa devam ederler.

Hepimiz bence ilkokulda böyle bireylere denk gelmişizdir? Hakikaten acaba şimdi ne yapıyorlar..Bu süreçte bu tür çocuklara denk gelen öğretmenler veya aileler muhakkak ilerlemeden psikolojik desteğe başvurmalıdırlar.

10.Hep güçlü, en çok ben güçlü

Güç isterler, bu onların hayalidir. Bu güç adil bir güç değildir. Bölünmemiş tek gücü isterler. Herkesi ve her şeyi kontrol ettiklerinde insanları seviyorlar ya da seviyormuş gibi yapıyorlar…

 

 


TARİH
OKUNMA
Bu Haber 391 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları