HAYRETTİN OĞUR
KONUŞMA SANATI

Bir çok sanattan,sanat dalından bahsederiz,ama “Konuşma Sanatından” pek söz etmiyoruz. Oysa, o da bir sanat. Hem de ayrı bir sanat. Bütün ömür boyunca devam eder.. Güzel ve anlamlı konuşmak her zaman önemliydi. Öyle de olmaya devam edecek. 

Konuları,derdi anlatmanın en geçerli yolu da budur. Duygu ve düşünceleri de!. Etkili konuşma,iletişim kurma,hitabet ve de vurgu hep bu konunun içindedir. Bir topluluğa hitap etme,onları etkileme ancak konuşma diliyle olur. Söz söyleme sanatıdır bu.. 

Bunu icra etmek için iyi bir alt yapıya,iyi bir bilgiye ve kültüre ihtiyaç vardır. Bunun yolu da kitaplardan geçer. Kitap okumak,bu işlev için birinci konu olsa gerek. Elbette sadece okumak yetmez. Onunla beraber kelimeler ve cümleler üzerinde devamlı çalışmalar yapılmalıdır. 

Bu konu önemlidir. Ama mecburi değildir. Yani herkes iyi konuşmak zorunda değildir. Fakat,bunu yapmak durumunda olanlar iyi bir hazırlık evresi geçirmelidir. Panellerde,seminerlerde konuşma yapan herkes bu konu için ve gündemin konusu için yoğun çalışmalar içinde olmalıdır. 

Yaşamda ilk önce başlayan ve hep devam eden bu sanatı,diğer sanat dallarıyla beslemekte fayda var. Sanatın her yönü,her anı insanın geleceği içindir. Mutluluğu içindir.. EN GÜZEL MUTLULUKLARIN SİZLERİN OLMASI DİLEĞİYLE!. 

 


TARİH
02.12.2021
OKUNMA
Bu Haber 330 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları