DUYGU ÜSTDAĞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN
HAYAT TERCİHLERDEN İBARETTİR

Hepimiz aynı dünyada farklı hayatlar yaşıyoruz. Kimimiz bu hayat benim kaderim derken kimimiz istediğimizi yaşamak için uğraşlar veriyoruz…

Peki ‘’benim hayatım nedir?’’ diye sorarsam sanırım çok öznel cevaplar alacağım o yüzden tercihlerimizin öneminden bahsetmek istiyorum.

Yapacağımız ilk iş kendimize soracağınız sorular çünkü bu sorular kendinizi keşfetmenizi sağlar. 

‘‘Ben nasıl biriyim?’’,

‘‘ Nelerden korkuyorum?’’,

‘‘ Nasıl bir insan olmak istiyorum?’’,

‘‘İlişkilerimde neden sorunlar yaşıyorum?’’,

‘‘Hangi yönlerimi kabul etmiyorum?”

Bu sorulara yanıt aramak zordur ve cesaret ister. Ancak yanıt bulunan bu sorular ile hayatınızın anlamını fark etmeye başlayabilirsiniz.

İnsanın kendini keşfetme sürecindeki en önemli faktörlerden biri farkında olmaktır. 

Kişi ihtiyaçlarının ne kadar çok farkında olur, ne kadar kısa sürede ve ne kadar uygun yolla karşılayabilirse; kendini de o kadar mutlu, huzurlu, yeterli ve güvende hisseder. Ne istediğini bilmek, hem istediğimizi elde etmek için neler yapabileceğimizi planlayarak harekete geçmemize, hem de istediğimizi elde ettiğimizde kendimizi mutlu hissetmemize ve kendimize güvenmemize yol açar. 

Acaba yanlış bir ortamda, yanlış bir işte, hatta yanlış ilişki içinde olan kaç kişi, bu durumdan kurtulmak için o çok zor olan adımı atmaya karar verip istediğini yapabilme cesaretini gösterir? Çünkü bu senin hayatın ve tercihlerin dünyanı şekillendirecek bunu unutma. Sırf başkalarının beğendiği ya da zorladığı için bir ilişki içinde olup mutsuz olan binlerce insan sayabilirim.

Ayrıca düşünce ile davranış arasında fark vardır. Düşüncelerimizi davranışlarımıza yansıtmazsak bir önem ifade etmez. Bulunduğunuz durumdan mutlu olmadığınızı düşünebilir ancak bunu değiştirmek için herhangi bir davranışta bulunamayabilirsiniz. Değişim zordur ve cesaret ister. Kişi bir yandan değişmek istemekte, diğer yandan bu değişimden korkmaktadır. Çünkü değişim aynı zamanda belirsizlik, yenilik ve bilinmezlik de demektir. Bilinen ve tanıdık olanlar her zaman insanın kendisini daha güvende hissetmesine yol açar. Kişi memnun olmasa bile içinde bulunduğu ortama alışmıştır, neler yapabileceğini ve neler olabileceğini bilir. Ama değiştiği takdirde nelerle karşılaşacağını, karşılaştıkları ile nasıl başa çıkacağını, nasıl davranması gerektiğini bilemez. Mesela bazı insanlar o kadar alışmıştır ki bulunduğu ortama şehir dışına çıkmayı ya da birisiyle romantik ilişki kurmayı bile red eder. Geleceğe dair bu korkular kişinin hareketlerini kısıtlayarak yeni deneyimleri engeller, hayattan alacağı keyfi azaltır ve kişinin değişime direnmesine neden olur. Tabi değişimi engelleyenler sadece zihnimizdekiler değildir dış dünyanın eleştirilerini çok fazla önemsemekte engellemektedir.

Geçmiş ve gelecek ancak şimdiki zaman yoluyla anlam kazanır. Geçmiş zamanda olanlar üzerinde takılıp kalmak, bugün yapabileceklerinizi engeller. Zamanı geriye alma gibi bir yeteneğimiz olmadığı için geçmişte yaşamak sadece zaman kaybıdır ve bu kısacık hayat için geçmişte kalmaya değer mi? Tabi kiii değmez…

Etkili yaşamanın püf noktası, bugünü tam bir doyuma dönüştürmektir. Daha mutlu ve etkili olmak, önünüze çıkan fırsatların farkında olmanız ve zamanı geçmeden değerlendirmemiz anlamına gelir. 

Hayat tercihlerden ibarettir ve sizi siz yapan tercihlerinizin toplamıdır. Şunu da unutmamak gerekir ki siz bugünkü tercihinizsiniz, geçmişteki değil.

Aldığımız kararlardan bizler sorumluyuz, unutmayın ki bu hayatın tekrarı yok…

Dilediğiniz gibi güzel hayatlarınızın olmasını temenni eder, sevgilerimi sunarım.

HAYAT KURALLARI

1.Verdiğin sözleri tut.

2.Şimdiki zamanda yaşa.

3.Herkesten onay bekleme.

4.En iyi intikam, düşmanın gibi olmamaktır.

5.Güçlü olmak istiyorsan, sabırlı ve sakin ol.

6.Dünyada ölüm olduğunu unutma.

7.Karakterini sağlam inşa et ve kimse için değişme.

8.Her zorluğu kötüye yorumlama en az bir olumlu yanı vardır.

9.Dış olaylara değil, kontrol edebildiklerine odaklan.

10.İnsanın başına kaldıramayacağı hiçbir şey gelmez.

11.Her şeye hazırlıklı ol ve ilerlemeye devam et.

12. Kendine güven ve yapmak istediklerin için şimdi harekete geç, yarın çok geç olabilir…!


TARİH
10.03.2021
OKUNMA
Bu Haber 332 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları