Özlem Cihnioğlu Yüksek Mimar
Benim Kalemimden St Pierre Kilisesi

Sevgili Okurlar;

Türkiye’nin en eski yerleşim merkezlerinden olan Medeniyetler Şehri Antakya’mızın tarihi boyunca bölgeler arası ticarette konaklama, geçiş yeri olduğu zaten birçoğumuz tarafından biliniyor.
Helenistik ve Roma dönemlerinde dünyanın sayılı ve önemli uygarlık merkezlerinden biri olmasından kaynaklıdır ki, Antakya’nın neresini kazsanız altında tarih çıkar. Dünyadaki ilk mağara kilisesi olan St. Pierre, geçmiş tarihten günümüze kadar insanlık için büyük önem taşımaktadır.
St. Pierre Kilisesi (Aziz Petrus), Asi Nehri’nin batısında, Neccar Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Kesin inşa tarihi bilinmemekle birlikte Aziz Petrus’un ilk kez vaaz verdiği yer olduğuna inanılan mağaranın dışına, Hıristiyanlığın Roma Devleti tarafından resmi din olarak kabul edilmesinden sonra yapılan eklemelerle kilise formu kazandırıldığı birçok kaynakta belirtilmekte.
Günümüze kadar gelen anlatılarda, Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Pierre, MS 29-40 tarihleri arasında Antakya’ya gelerek Hristiyanlığı bu kilisede yaymaya çalıştığı belirtilir.Tek Tanrılı dini burada yaymanın kolay olacağı düşünür, çünkü en önemli ticaret yolları, Baharat ve İpek yoları buradan geçmektedir. Bu dönemde Antakya, Roma İmparatorluğu’nun 3. büyük şehridir. Yüksek ve sağlam surları vardır. Maddi ve kültürel yönden zengin bir şehirdir.
Ancak tek tanrılı dini yayması öyle kolay olmaz. Putperestlerce ölümle tehdit edilir. St. Pierre, bulduğu mağarayı kilise olarak kullanmaya başlar. Burada gizli toplantılar ve ibadet yapılmaya başlanır. Antakya’daki ilk Hristiyanların gizli toplantıları için kullandıkları bu mağara Hristiyanlığın en eski kiliselerinden biri olarak kabul edilir.
Dini toplantıların yapıldığı bu kilisede “Hristiyan” adının cemaate ilk kez burada verilmiş olması, St. Pierre Kilisesi’nin Hıristiyanlığın ilk kiliselerinden biri olmasını sağlamıştır.
Kilise, kayalara oyulmuş 13 metre derinliğinde, 9.5 metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinde bir mağaradan oluşuyor. Kilise-mağaranın 12. ve 13. yüzyıllarda ön cephesine eklemeler yapılmış. Mağaranın tabanı MS 4 ve 5’inci yüzyıllarına ait mozaiklerle süslenmiş. Ayrıca kilisede niş içinde St. Pierre’nin küçük mermer heykeli, kutsal sayılan su ve saldırı esnasında cemaatin gizlice kaçmasına yarayan bir tünel de yer almaktadır.
St. Pierre (Aziz Petrus) Kilisesi, 1963 yılında Papa VI. Paul tarafından “Hac yeri” ilan edilmiştir. Kilisede, her yıl 29 Haziran’da Katolik kilisesi tarafından ayin düzenlenir. Bu ayine dünyanın çeşitli ülkelerinden birçok inanan ile birlikte yerli halktan da birçok kişi katılır.
İşte bir kez daha gözler önüne seriyor memleketim neden “Medeniyetler Şehri” diye anıldığını...
Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..
Sağlıcakla kalın…


TARİH
14.01.2022
OKUNMA
Bu Haber 108 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları