GAZİ İSMAİLOĞLULLARI ÇARŞAMBA KONUŞMALARI
AHMET BİLGİN İLE RÖPORTAJ

GAZİ İSMAİLOĞULLARI:  Ahmet Bilgin kimdir? Siyaset yapmaya nasıl karar verdiniz? Öncesinde ne iş yapıyordunuz?

AHMET BİLGİN:1973 Antakya doğumluyum. Liseyi bitirdikten sonra Şam'a gittim. Şam üniversitesinde, Arapça eğitimi aldıktan sonra Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu ve Gazetecilik okudum.Evliyim ve biri erkek diğeri kız 2 çocuğumuz var.

Okul dönemindeyken, Suriye -Türkiye ilişkilerin düzelmeye başlaması ile ilk iş konseyi Şam'a gitti ve rehberlik yapmam için beni çağırdılar.O gün, benim iş dünyasına katılmamın miladıdır. İş insanları ve sanayicilerle tanıştım.Gıda işleme ve paketleme tesis kurulumlarında uzman, yurtdışı odaklı firma kurdum ve hale bu alanda faaliyet göstermekteyim.

2018' de Antakya Sanayi ve Ticaret Odası seçimlerinde Sayın Ali Kavak başkanlığında İhracatçılar gurubundan seçime katıldım. Komite üyesi seçildim ve halen gurubun komite başkanıyım.

Aynı yılın Kasım ayında TOSYÖV Vakfı Destekleme Derneği ( Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler) yapılan kongrede genel sekreter oldum.

2019 yılında ki yerel yönetimler seçiminde ise Defne Belediyesi Meclis üyesi seçildim.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Defne Meclis Üyeliği teklifi nasıl geldi? Siz mi istediniz? Bu kararı nasıl verdiniz?

AHMET BİLGİN:Bu kadim medeniyetler şehrindeki hizmetsizliği hazmedemiyordum. Bu renkli yapısıyla özel şehirde aslında çok şey yapılabilir diyordum. Seçimlerden yaklaşık bir yıl önce böyle bir düşüncem oluştu. Yaşadığımız şehri güzelleştirmek ve geleceğe değerler bırakmak için yerel yönetimlerde söz sahibi olmak gerekiyordu. Bende bunun için çalışmalara başladım. Arayış içerisinde iken yolumuz Sayın Mehmet Güzelyurt ile kesişti. O, benden önce çalışmaları başlatmış ve ekibini yavaş yavaş oluşturuyordu. Böylece bende o ekibe dâhil oldum. Seçim sonucunda, ben ve Ümit Cahit Doğruel meclis üyesi olduk.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Siz başkan adaylığı talep ettiniz.

AHMET BİLGİN:Aslında Evet böyle bir talebim vardı. Ancak ekip ruhuna olan inancım, Güzelyurt ile hareket etmemin temelini oluşturdu. Kendisinin siyasi mücadele geçmişi ve süreci önemliydi. Benim böyle bir deneyimim yoktu.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Konuyu biraz daha siyasete getirelim. 2 yıl önce bir ekip dedi ki; “her şey çok güzel olacak.” Parti ayrımı gözetmeden o kadar net konuşuldu ki. 36 tane proje açıklandı, “her şey çok güzel olacaktı” Ahmet bey, ne oldu hakikaten?

AHMET BİLGİN: Maalesef ki olmadı. Ben 2 gün önce meclis toplantısında da bunu söyledim. Evet, insanlara çok güzel olacak diye umutlar dağıttılar. Biz bile birçok büyük şehrin kazanılması ile o umutlardan etkilendik.

Ama gün geçtikçe biz de halkta umutların karamsarlığa dönüştüğünü gördük. Biz dışarıda ve mecliste işleyişi ve icraatları net olarak gördüğümüz için maalesef bu yapının hizmet üretemeyeceğini anladık. Bunun en önemli nedeni de halkın tercihleri doğrultusunda değil partinin tayin ettiği kişiler olmalarıdır. Çünkü atanmışların halka karşı bir sorumluluk duygusu zayıf olur.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Başlangıçta bir inanç vardı ama dimi, yapılabilir gözüyle bakılıyordu.

AHMET BİLGİN: Çünkü insanlar da inandı.! Sonuç itibari ile halk bir size inanıyor.Siz kendinizi halkın dışında tutamazsınız ki. Böyle bir dalga vardı ve bu sefer olacak dendi.Büyükşehirlerin kazanılmasıyla buraya bir umut yansıması oldu. Ama maalesef ki şimdi görüyoruz 2 yıl sonra hatırlanmayan projeler ve hizmetsizlik var.  CHP'nin kazandığı birçok büyükşehirde aslında çok güzel hizmetler, işler yapılıyor, projeler üretiliyor ve icraatlar var. İnsan odaklı, insanın gönlüne, ruhuna dokunan o kadar güzel şeyler yapıldı ki.. Örnek verecek olursam, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kendisinden hiç kimse böyle halkçı bir belediyecilik beklemiyordu. Şimdi biz neyi savunuyoruz, sosyal belediyeciliği, halkçı belediyeciliği. Hatay ve Defne en sosyal ve en halkçı yerler olması gerektiğine inanıyorum.Ama maalesef gördük ki, halktan tamamen kopuk, tamamen uzak ve işleyişte tamamen sınıfta kalındığını hep beraber gördük.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Niye yapamadılar ya da yapamadılar mı?

AHMET BİLGİN: Tabi bu çok yönlü bir mesele, atanma yoluyla gelen bir başkanın bu halka hesap verebilirliği maalesef olmuyor. Onun içinde yapma ve üretme gibi bir kaygısıda olmuyor. Birde hizmet üretebilmeniz için elbette vizyon sahibi ve karar sahibi olmak gerekiyor. İnandığınız bir ekibiniz olması gerekiyor.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Yani balık baştan kokmuş aslında…

AHMET BİLGİN: Elbette!Sizi halk seçmişse bu halkı karşınıza alamazsınız. Şimdi başkanın yaptığı gibi atanmış olduğu için kendini parti merkezi karşısında sorumlu hissediyordur. Yoksa halktan bu kadar uzak durmasını anlatabilecek bir açıklama yok.

Burada CHP'nin bu halka yaptığı büyük bir hata var.Partinin bu halkta karşılığı var diye siz bunu yapamazsınız.Üzülerek belirteyim ki,  halkta “madem CHP uygun gördü, o halde bizde ona oy vereceğiz” dediler. Çünkü CHP ye oy veriliyor aslında şahsa oy verilmiyor. Ama biz halkımıza hep şunu söyledik, belediye seçimlerinde ekibe oy verilmesi gerekiyorpartiye değil. Bizi haklı çıkaran, Türkiye'de şu anda birçok örnek var. Sayın başkan Fatih Mehmet Maçoğlu'nun partisi yok mecliste ama artık bugün Türkiye'yi aşan bir isim oldu. Demek ki parti üstü bir olaymış yerel yönetici olmak. Yerel yöneticilik, biraz önce bahsettiğim gibi her gün yüz yüze karşı karşıyasın oradaki yerel halkla. Dolayısıyla birincisi çok saygın ve çok dengeli ilişkilere sahip olmak zorundasın. Bunu kurduğun anda zaten halk seni destekliyor, halk seni başarıya itiyor. Ama bunu kuramamış yani şu andaki bizim başkan ve yönetim maalesef ki halkla ilişkisini koparmış; muhtarlarla,STK'lar la ve bütün yönetim birimleriyle sağlıklı işleyen bir iletişimleri yok.Belediye içindeki müdürlükler ve memurlarla bile doğru iletişim yok.

Bakın biraz önce dedim ya ekip meselesi. Şimdi siz başkansınız her şeyi bilemezsiniz. Bir başkan, her şeyi bilirim edasıyla davranırsa doğru yönetemez ve hizmette veremez. Bu ekip işidir, hele yapısı gereği hizmet üreten belediyecilikte. Çünkü farklı sektörler var bir sürü konu var. Bakın buradaki en büyük eksiklik birimler arası sıkıntıdır. Başkaniki yıl geçmesine rağmen müdürlerle bir toplantı yapmış değildir. Birim müdürleriyle, çalışanlarıyla, işçileriyle bir araya gelmemiştir. Bu büyük bir sıkıntıdır, siz nasıl başaracaksınız, nasıl hizmet vereceksiniz?  Diyorum ki doğru iletişim doğru sonuçlar getirir.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Bu söylediklerinizden şu sonuca varabilir miyim? Zaten yola çıkarken dostlar alışverişte görsün gibi projeler açıklandı ama aslında zaten yapmak gibi bir niyetleri kısa süre sonra belli etti kendini aslında yapmak gibi bir niyet zaten yokmuş!

AHMET BİLGİN: Yok, inanın şu anda 36 projenin ne olduğunu hatırlamıyorlardır. İddia ediyorum! Çünkü kendilerinin hazırladıkları ve tasarladıkları bir proje yok. Proje üretmek için önce inanacaksınız.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Yakın zamanda sosyal medyada tüm Türkiye de konuşulan bir paylaşım yapıldı. “Defne Belediyesi gibiyim, hiç bir şey yapasım yok”  görmüşsünüzdür.

AHMET BİLGİN: Evet gördüm,  çokta güldüm. Aynı zamanda da üzüldüm ve içim acıdı.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Daha önce siyaset bu kadar ayaklara düştü mü? Bir ilçede bir vatandaş çıkıp belediyeyi, başkanını ya da o denklemi, yerel yönetimi hedefe yerleştirip böyle bir geyik hiç yapmadı mı? Neden bu kadar ayaklar altında?

AHMET BİLGİN: Yapmadı, yapmamıştır. İşin ilginç tarafı ne biliyor musunuz?Tamamen halktan kopuklar ve bu eleştirilere de kulak tıkamışlar. Sorunlar ve eksiklikler her yerde olabilir ancak önemli olan onları çözmek için izlediğiniz yoldur.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Buna tepkileri ne oldu? Siz içerdesiniz…

AHMET BİLGİN: Yok yok, hiç bir tepki yok. Hiçbir şeye tepki yok. Buna da tepki yok!Maalesef bunun için işte icraat yok, iş yapılamıyor, hizmet üretilemiyor. Diyorlar ya imkân yok borç içindeyiz. Bende hep bunu savunuyorum;önemli olan imkânın ne kadar olduğu değil, imkânlarınız ne kadar olursa olsun nasıl değerlendirdiğinizdir. Ben bu belediyede 100 milyonla iş yaparım dersiniz ama elinizde 10 milyon vardır. Siz 10 milyonu en iyi şekilde nasıl değerlendiriyorsunuz, en iyi şekilde nasıl yayıyorsunuz önemli olan budur.

 Bakın, Defne'de ben çok iyi biliyorum insanların öyle çok bir beklentisi yok inanın. İnsanlar sosyal aktiviteler, mega projeler mi bekliyor? Hiç kimse dillendirmiyor. Çukurlardan, yollardan, kaldırımlardan, kesilen sulardan, koku yayan arıtmadan yani en temel insani ihtiyaçlardan bahsediyorlar.

Belediyenin çok yerel bir anlayış olduğunu anlamışve özümsemiş olmak gerekiyor. Ben bu yönetimin bu anlayışı özümsediklerini görmüyorum. Dolayısıyla imkânlarıdoğru çalışıp doğru kullanmadıkları için devamlı hiçbir iş yapılmıyor algısı ortaya çıkıyor.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Onlar bile buna katılıyor mu yoksa hayır çok iş yapıyoruz modundalar mı? 

AHMET BİLGİN: yok, biliyorsunuz psikolojide kazanılmış başarısızlık sendromu var. Sonucu değiştiremeyeceğine karşı oluşan inançla artık bir şey yapmazsınız. Burada tam da bu durum söz konusu oldu. Üzülerek söylüyorum ama bu böyle. Yoksa bu kadar tepkisiz ve çözümsüz durmamaları gerekir.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Gelelim, son yapılan Nisan ayı meclis gündemindeki 2020 faaliyet raporuna. Açıklanan rakamlar hakikaten bu ölçekte bir ilçe için azımsanacak rakamlar değil ve pandemiye denk gelmesi sebebiyle de enteresan yerlere bir takım harcamalar yapıldığı verileri basına da sızdı, sosyal medyada da paylaşıldı olduğu gibi. Tam olarak bu mevzu nedir? Bu kadar borcumuz var, ödenekler büyük şehir kazanıldıktan sonra gelmiyor, para sıkıntısı çekiyoruz dediklerine şahidiz. Ama ortada dönen, paylaşılan rakamlar doğruysa, bu paralarla da iş yapılamaması meselesi de açıkçası Defne halkında tam oturmuyor ve şu an en sıcak gündemlerden biri. Bu konuda bizi aydınlatır mısınız?

AHMET BİLGİN: Şuradan başlayayım, şimdi pandemi iş yapmayan bir insan için zaten Allah'ın bir lütfu gibi yani tam da onların istediği bir neden haline gelmiş oldu. Çünkü hizmet üretmek yerine bahane üretiliyor. Her şikâyete çözüm değil bahaneleri var. Ama biz,pandemi'nin olmadığı 2019'da hiç iş yapmadıklarını gördük.Aslında pandeminin etkilerini hepimiz gördük, hayatımızı nasıl etkilediğini. Ancak şunu yapabilirlerdi ve biz o zaman ikna olurduk.Pandemiden dolayı iş yapamıyorsunuz ya da kısıtlı iş yapıyorsunuzen azından 2020 yılını çok iyi bir şekilde projelendirmeleri ve planlamaları yapabilirlerdi. O da yok !!!

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Hayata geçirmesen bile bir şey olsun değil mi?

AHMET BİLGİN:Nerede? Bize böyle bir şey sundular mı? Sunmadılar. Şimdi elbette ki faaliyet raporları çok hassastır ve çok kıymetlidir. Faaliyet raporları her birimin kendi faaliyetini stratejiye sunup, stratejinin de bunu bir rapor haline getirdiği bir veri dosyasıdır.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: yaptılar mı böyle bir hazırlık, paylaştılar mı sizinle?

AHMET BİLGİN: Paylaştılar tabi, biz eleştirimizi orada bunun üzerine yaptık. Meclis toplantısından bir hafta önce verdiler. Zaten kanun bunu belirlemiş.Biz de veriler üzerinde çalıştık. Şu faturada açıklık var, şu şöyle olması gerekiyor diye elimizde bir delil yok. Çünkü zaten her şey uygun hale getirilip sunuluyordur. Hani bir tabir var ya  “her şey kılıfına uyduruluyor” diye. Elbette ki o harcamaların bir şekilde açıklaması bulunacaktır. Onun için şeffaflık çok önemlidir. Bu tür söylemlerin önünü kesmek için olabildiğince harcamalar hesaplı ve şeffaflıkla yönetilmelidir.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: yasal bir zemine oturtulacaktır.

AHMET BİLGİN:Muhakkak ki öyledir.Bu rapor Valiliğe, kaymakamlığa ve Sayıştay'a gidiyor vs. Dolayısıyla hesap veremeyecekleri bir şeyi sunabilirler mi? Elbette hayır. Ama bizim halk olarak sorguladığımız şey; diyorlar ki belediyenin bu kadar girdisi var ve şu kadar harcamaları var. Bu harcamalar şuraya harcandı vs. biz bu söylenenleri gerçekte ve yaşamımızı kolaylaştıran hizmetlerde görüyor muyuz görmüyor muyuz ? Asıl önemli olan mesele budur. Bunu en iyi anlamanın ölçütü ise, beraber dışarıya çıkalım, insanlara soralım, mahalleleri gezelim, köylere gidelim. Sadece ana arterler değil, iç bölgelere gidelim. Bu harcamaların yansıması nerede? Bahsettikleri parklar, yollar, hizmetler nerede? O zaman siz harcamaların doğru harcanıp harcanmadığına karar verebilirsiniz.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: para harcama kalemi olarak gösterdikleri yerlerde o hizmetler yapılmış mı?

AHMET BİLGİN: Yok, gözükmüyor. Bakın insanlar belediye kurulduğu günden beri mevcut sorunlar hep aynı. 2. Dönem 1 Nisan 2019 da devir aldığından bugüne kadar 2 yıl boyunca insanların şikâyetleri aynı, hiçbir şey değişmedi. Dolayısıyla demek ki, siz harcamaları doğru yapmıyorsunuz ya da doğru şekilde kanalize etmiyorsunuz. Asıl mesele bence budur. Faturaları gün gelecek Sayıştay inceleyecek, avukatlar inceleyecek muhasebeciler inceleyecek ve açık varsa ortaya çıkacaktır. Benim uzmanlık alanım değil! Ama biz yapılan harcamaların faturalarını talep ediyoruz ve hepsini incelemek istiyoruz. Örnek veriyorum 2019 da kurulmuş olan ama kapalı bir kreş var. 2020 pandemi sürecinde açılmamış bir kreşe siz 59.000 TL tefrişat yaptık dersen..Halkın bu kadar hizmet beklediği bir zamanda kapalı bir yere tefrişat yaptık derseniz bu soru işaretidir? Biz bunları sorguluyoruz. Yada direk alımlarda gerçekten Pazar araştırılması yapılıyor mu, rekabetçi fiyatlarla mı alım yapılmış yoksa birilerine haksız kazançmı sağlanmış ona bakarız.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Gelen yanıtlar nedir?

AHMET BİLGİN: Yanıt yok! Bu ciddi bir sorun. Belediye yönetimi meclisi bilgilendirme görevini yerine getirmiyor. Biz yaptık oldu bitti.. Mesela bizi komisyonlara almıyorlar..WhatsApp üzerinde meclis üyeleri gurubu kuruldu bizi dahil etmediler..Başkana bizi neden almıyorsunuz diye sorunca? '' önce iyi niyetinizden emin olalım '' diye cevap verebiliyor. Bu kadar ötekileştirmenin olduğu bir anlayış ile mücadele etmekteyiz.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Yaptık, oldu mu diyorlar?

AHMET BİLGİN:Evet,Başkanda böyle bir şey var!Mesela bir koordinatör atadılar.Sorduk, proje koordinatörü ne iş yapacak böyle bir makam var mı diye sorduk. Önce nereden çıkardınız böyle bir görev yok dediler.. Sonra proje koordinatörümüz var diye her yerde konuştular. Biz sorunca size bilgi vereceğim diye 2 yıl bizi oyaladı, hiç bir bilgi vermedi. Mecliste defalarca bu proje koordinatörünün projeleri nerede diye. Yapıyorsa biz de bilelim. Ancak cevap alamadık. Şimdi diyorlar ki, AFAD'a gönderdik. Ama 2 yıl ne ürettiğini öğrenemedik.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Koordineyi geçtik, proje nerede!

AHMET BİLGİN: Evet proje nerede?Yok! Geçen sene pandemi olmasına ve icraat olmamasına rağmen 5. Başkan yardımcısı atadılar. Niye getirdiniz? Başkana mecliste sorduk? Dedi ki bu benim görevim size mi soracağım. Anladınız mı? Bizi tamamen yok sayıyorlar, ötekileştiriyorlar. Şeffaflıktan uzak bir yapı ile karşı karşıyayız.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: peki kendi meclis üyeleri için de böyle mi?

AHMET BİLGİN:Aynen böyle, hangi partiden olduğunuzun bir önemi yok. Anlayış meselesi çünkü bilgilendirme yok. Bakın diğer meclis üyesi arkadaşların da birçok şeyden haberleri olmuyor.. Bir bakıyorlar olmuş bitmiş. Bazı konuları irdelediğimizdeve bizpaylaşınca haberleri olabiliyor?  Böyle bir anlayışla ve ekip ruhundan ve kolektif çalışmadan uzak nasıl hizmet üretebilirler ki.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Kendi grup toplantılarında da o hesap mekanizması çalışmıyor mu?

AHMET BİLGİN:Biz katılmadığımız için tam olarak bilemiyorum. Kaldı ki ben bu grup toplantılarına kesinlikle karşıyım. Çünkü Defne gibi Medeniyetlerin Şehrinde, okuma oranının çok olduğu bir yerde, kültürün, sanatın en üst perdede icra edildiği yerde, demokrasinin savunulduğu ve özümsendiği bir yerde siz grup kararı alıp özgür iradeyi kendi ipoteğiniz altına almış oluyorsunuz. Bu bize yakışmıyor.. Bu mecliste her şeyin tartışılması, aleni ve şeffaf bir şekildefikirlerin beyan edilmesi gerektiğini savunuyorum. Çünkü grup kararı alıyorlar ve mecliste sadece oylamaya katılıyorlar. Niye? Cevabı grup kararı aldık. Grupta ne konuştunuz? Bu halk bilecek! Aldıkları kararlarla ilgili halkı da bilgilendirmiyorlar yani grup toplantılarının sonuçlarını da halka vermiyorlar. Meclistoplantısında da başkan ya da yönetim; ne bizi ne halkı hiçbir konuda, yapılan icraatlarla, yapılan hizmetlerle ya da yapılması planlanan hizmetlerle ilgili bilgilendirme yapmıyorlar. En basitinden, web sitesine girin projeleri sorgulayın orada proje yok. Başka belediyelerin web sitelerine giriyorum bakıyorum, projeleri sorguladığımda yapılan projeler, bitmiş projeler, yapılacak projeler vs. hepsini görebilirsiniz.

Dolayısıyla işleyişte tamamen yapının kendisinde bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum yoksa imkânlar kısıtlı olsa da pandemi olsa da muhakkak hizmet yapılırdı.Özellikle temel hizmetlerinsanlara anlatılabilir ve yapılabilir olacağını düşünüyorum.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: Söylediklerinizden anladığım doğru mu? Yani aslında bu işi yapacak bir para var ortada. Ekonomik sıkıntıdan dolayı yapmıyoruz kısmı gerçeği yansıtmıyor.

AHMET BİLGİN: Temel hizmetler için elbette var ve yaratılabilir.Ekonomik sıkıntıdan dolayı yapmıyoruz kısmı gerçeği ifade etmiyor. Yapı işlevsizliği söz konusu..

RÖPORTAJIN DEVAMI 08 NİSAN 2021 PERŞEMBE GÜNÜ...


TARİH
07.04.2021
OKUNMA
Bu Haber 672 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları